niedziela, 28 lutego, 2021

Pożar w gospodarstwie – jak go uniknąć?

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Okresowi żniw często towarzyszą liczne pożary. Są one niebezpieczne nie tylko dla ludzi, ale również dla zwierząt. Często mogą zniszczyć plony lub też nasz dorobek życia.

Co powinniśmy wiedzieć na temat ochrony przeciwpożarowej, a także najczęstszych przypadkach spotykanych w gospodarstwach? Na nasze pytania odpowiedział st. kpt. mgr. Krzysztof Batorski – rzecznik prasowy Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej.

Dlaczego wypalanie traw jest tak niebezpieczne?

 Wypalanie traw to często nieuświadomione sprowadzanie poważnego zagrożenia. Z jednej strony zagrożenie sankcjami (grzywna do 5 tys. zł, a być może wkrótce do 30 tys. zł), z drugiej niszczenie miejsc lęgowych i ogólnie pojętego środowiska przyrodniczego. Poza tym groźba rozprzestrzeniania się pożaru na zabudowania, ryzyko śmierci w pożarze ludzi i zwierząt. Zadymienie wywołane pożarem przenosi się na drogi, utrudnia widoczność kierowcom i bywa przyczyną wypadków komunikacyjnych.

Jakie zagrożenia wiążą się z wypalaniem ścierniska, szczególnie w czasie suszy?

Wypalanie ściernisk to jak wcześniej wspomniałem ryzyko rozprzestrzeniania się pożaru, a wypalanie pozostałości roślinnych jest zabronione prawem.

Czego rolnik powinien unikać podczas żniw w kontekście zapobiegania pożarom?

Należy pozostawiać materiały pędne w miejscu bezpiecznym, rozłączać instalację elektryczną pojazdów i maszyn rolniczych, gdy przechowywane są razem z płodami rolnymi. Utrzymywać porządek w pomieszczeniach gospodarczych, nie palić w nich wyrobów tytoniowych i nie używać otwartego ognia. Płody rolne, młociny i ich pył w mieszaninie z powietrzem są materiałem łatwozapalnym, wystarczy niewielki impuls energetyczny jak iskra, aby powstał pożar.

Czy pomagać własnym ciągnikiem/ładowarką gasić pożar u siebie lub u sąsiada?

Jeśli pożar jest jeszcze we wczesnej fazie należy podjąć takie działania, lecz zdecydowanie bez narażania własnego zdrowia czy życia.

Zabezpieczenie przeciwpożarowe zbioru, transportu i składowania płodów rolnych

 

  1. Podczas zbioru, transportu i składowania płodów rolnych stosuj się do wskazań zawartych w instrukcjach obsługi maszyn rolniczych i urządzeń z napędem.
  2. Wyposaż miejsca omłotów, stertowania i kombajnowania w gaśnicę, a także w razie potrzeby w sprzęt służący do wykonywania pasów ograniczających rozprzestrzenianie się pożaru.
  3. Pamiętaj, że palenie tytoniu przy obsłudze maszyn, sprzętu i pojazdów podczas zbioru palnych płodów rolnych i ich transportu jest zabronione.
  4. Strefa pożarowa sterty, stogu lub brogu z palnymi produktami roślinnymi nie przekracza pow. 1000 m2 lub kubatury 5000 m3.
  5. Pamiętaj by wokół stert, stogów i brogów pozostawiać i utrzymywać powierzchnię minimum 2 m w odległości 3 m od ich obrysu bez materiałów palnych.
  6. Produkty roślinne składuj tak by nie dopuścić do samozapalenia. Okresowo sprawdzaj temperaturę materiałów niedosuszonych.
  7. Wypalanie słomy i pozostałości roślinnych jest zabronione.

Więcej na temat zasad BHP i ochrony przeciwpożarowej będzie można przeczytać w planowanej Publikacji Specjalnej Poradnik Suszowy. Dostępny już wkrótce.

Magazyn Agro Profil

 

-REKLAMA-
Avatar
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Ochłodzenie, ocieplenie i znowu ochłodzenie [POGODA]

W poniedziałek pojawi się pewien kłopot z temperaturą i wcale tak ciepło jak na mapie być nie musi. A to za sprawą mgieł, które...

Rekordowe ceny kukurydzy na mecie?

W minionym tygodniu na paryskiej giełdzie MATIF cena kukurydzy osiągnęła poziom 230 euro za tonę, czyli ponad tysiąc złotych. Dało to impuls do dalszego...

Rynek jaj. Na wartości tracą jaja ekologiczne i z wolnego wybiegu

Kolejny tydzień na rynku jaj obfitował w dalsze podwyżki spowodowane mniejszą podażą surowca. Nie zabrakło także niższych notowań, jednak dotyczyły one kategorii, które zazwyczaj...

Śledź nas

21,208FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,300SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły