piątek, 31 maja, 2024
spot_imgspot_img

Zielony Ład: Bruksela oficjalnie zatwierdziła zmiany w WPR

spot_img

Kraje Unijne w Radzie UE ostatecznie zatwierdziły w poniedziałek zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej, które mają znieść część wymogów związanych z dekarbonizacją rolnictwa. Decyzja ta wycofuje m.in. obowiązek ugorowania, który pierwotnie zakładał Europejski Zielony Ład.

Zmiany w WPR. Co zaproponowała Bruksela?

Zmiany w dwóch rozporządzeniach regulujących Wspólną Politykę Rolną (WPR) zostały zaproponowane przez Komisję Europejską w połowie marca w odpowiedzi na ogromne protesty rolników przeciwko Europejskiemu Zielonemu Ładowi. Nowy pakiet legislacyjny ma doprowadzić do osiągnięcia przez Wspólnotę neutralności klimatycznej do 2050 roku poprzez redukcję emisji, również w sektorze rolnictwa.

Zgodnie z zatwierdzonym prawem, rolnicy zostaną zwolnieni z obowiązku przeznaczania minimalnej części swoich gruntów ornych na obszary nieprodukcyjne, takie jak grunty ugorowane. Ponadto małe gospodarstwa o powierzchni poniżej 10 hektarów będą zwolnione z kontroli i kar za nieprzestrzeganie zasad WPR.

Parlament Europejski zatwierdził zmiany 24 kwietnia podczas ostatniego posiedzenia w tej kadencji. Decyzja Rady UE kończy więc proces legislacyjny. Zmiany wejdą w życie następnego dnia po opublikowaniu ich w Dzienniku Urzędowym UE, planowo do końca maja.

Szefowa Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen, potwierdziła zmiany w Zielonym Ładzie na początku maja. Wśród korzystnych dla rolników decyzji wymieniła m.in. unijne rozporządzenie znoszące obowiązek ugorowania 4 proc. gruntów ornych, ograniczenie biurokracji oraz większą elastyczność w spełnianiu wymogów środowiskowych.

Pieniędzy dla polskich rolników będzie więcej?

Von der Leyen podkreśliła znaczenie tych zmian dla małych gospodarstw rolnych o powierzchni poniżej 10 hektarów, które stanowią 65 proc. wszystkich rolników w UE. Decyzja o zwolnieniu ich z kontroli i kar w zakresie wymogów środowiskowych ma przynieść ogromną różnicę.

Dodatkowo, von der Leyen podkreśliła, że obecnie Unia Europejska już udziela wsparcia polskim rolnikom kwotą 22 miliardów euro w ramach Wspólnej Polityki Rolnej, i zadeklarowała, że ta kwota będzie jeszcze większa. Dodatkowo, podkreśliła, że instytucje unijne są w pełni zaangażowane w słuchanie i reagowanie na uzasadnione obawy polskich rolników, podejmując odpowiednie działania.

źródło:money

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x