piątek, 31 maja, 2024
spot_imgspot_img

Na giełdzie w Paryżu pszenica i rzepak są już droższe niż przed rokiem

spot_img

Wycena nowego zbioru unijnej pszenicy (ujęty w tabeli termin wrześniowy) sięgnęła w miniony piątek 249,5 eur/t, zyskując w skali tygodnia 14,5 euro (6,2%). Oznacza to poziom najwyższy dla pszenicy od końca lipca 2023 roku. Kontrakt na starą pszenicę zakończył definitywnie obrót w piątek (seria majowa) ceną  211,75 eur/t, co pozwoliło osiągnąć tygodniowy wzrost o 10 euro/t (4,8%).

O ile unijny, a zwłaszcza francuski, eksport starej pszenicy pozostaje nadal w tyle za poprzednim sezonem ze względu na silną konkurencję ze strony Rosji i Ukrainy, to pogarszające się perspektywy nowych zbiorów w UE, Rosji i na Ukrainie stanowią wsparcie dla cen kontraktów z terminem realizacji we wrześniu i dalszych. Najważniejszym czynnikiem wspierającym wzrosty są problemy pogodowe w Rosji (susza na południu i niedawne mrozy w centrum) oraz słabszy niż zwykle stan upraw ozimych we Francji. 

W Paryżu nowy zbiór kukurydzy jest najdroższy od października ubiegłego roku

Notowania starej kukurydzy od kilku tygodni konsolidują się w przedziale 200 – 210 eur/t. W tym samym czasie termin listopadowy, czyli nowy zbiór pozostaje w trendzie wzrostowym, a jego wycena zbliżyła się do 220 eur/t i była w piątek najwyższa od października 2023 roku.

Nowym dostawom unijnej kukurydzy sprzyja mocno opóźnione tempo zasiewów we Francji i lekkie opóźnienia w USA.  Uczestnicy rynku reagują też na stale malejące perspektywy produkcji tego zboża w Ameryce Południowej i zapowiedź pogorszenia globalnego bilansu kukurydzy w kolejnym sezonie.

Unijny rzepak zamknął tydzień najwyżej od września ubiegłego roku

Notowania unijnego rzepaku z dostawą w sierpniu wzrosły w skali tygodnia o 12,25 euro (2,6%) do 482,0 eur/t w piątek (10.05.2024). Jest to najwyższa cena płacona za rzepak (stary i nowy) od początku września 2023 roku. 

Notowania unijnego rzepaku utrzymują się na wysokim poziomie głównie ze względu na niekorzystne warunkami we Francji, gdzie deszczowa i zimna pogoda ogranicza potencjał produkcji tej uprawy.  Także rosnące ceny oleju rzepakowego wspierają kontrakt na unijny rzepak. 

Międzynarodowe ceny oleju rzepakowego rosną czemu sprzyjają utrzymujące się duże zakupy importowe na świecie oraz obawy o poziom produkcji nasion w Europie.

Z drugiej strony skala wzrostów ograniczona została przez stabilizację na rynku ropy naftowej i stosunkowo niskie wyceny soi oraz oleju palmowego i sojowego.

Okresowe notowania kontraktów giełdowych na zboża i oleiste – zamknięcie z 10.05.2024:

RZUT OKA NA WYKRESY (zamknięcie z 10.05.2024):

Kontrakty na zboża (pszenica, kukurydza):

Kontrakty na nasiona oleiste:

Źródło cen: Euronext-Paryż, CBoT

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x