sobota, 14 września, 2024
spot_img

Dopłaty za ugorowanie! Start naboru – sprawdź stawkę za hektar

Nie tak dawno temu pisaliśmy o tym, że ugorowanie stanie się nowym ekoschematem. Od 18 czerwca br. w życie weszła ustawa, która formalnie zatwierdza tę praktykę. Jakie konkretne kwoty będą przysługiwać rolnikom za ugorowanie? Jakie wymagania należy spełnić, aby ubiegać się o wsparcie? Do kiedy dokładnie można składać wnioski? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Ugorowanie jako nowy ekoschemat „Grunty wyłączone z produkcji”

Uchwała nr 65 Komitetu Monitorującego PS WPR wprowadza nowy ekoschemat o nazwie „Grunty wyłączone z produkcji”. Ten nowy schemat, który będzie obowiązywał w latach 2024-2027, zakłada przyznawanie płatności za wyłączenie gruntów ornych z produkcji (ugorowanie), o powierzchni nieprzekraczającej 4 proc. powierzchni gruntów ornych w gospodarstwie.

Stawka za ugorowanie 2024

Szacowana stawka płatności za ugorowanie wynosi 563 złotych za hektar, co stanowi około 126,52 euro za hektar.

Rolnicy będą mogli dobrowolnie wyłączyć część swoich gruntów ornych z produkcji, za co otrzymają płatności. Na takich gruntach obowiązywać będzie zakaz prowadzenia produkcji rolnej, włączając w to zakaz wypasu i koszenia, oraz zakaz stosowania środków ochrony roślin.

ugorowanie

Jak czytamy w oficjalnym komunikacie MRiRW, zgodnie z projektem Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniającego rozporządzenia bazowe w zakresie planów strategicznych WPR wdrożenie tego ekoschematu pozwoli na zniesienie obowiązku ugorowania 4 proc. gruntów ornych w ramach normy GAEC 8 już w 2024 r.

Wdrożenie płatności dla małych gospodarstw

Uchwała nr 66 Komitetu wprowadza płatności dla małych gospodarstw, które będą obowiązywały w latach 2024-2027. O warunkach przyznania tych płatności przeczytasz w naszym artykule – SPRAWDZAM.

Wniosek o dopłaty za ugorowanie

Jak, gdzie i do kiedy złożyć wniosek o dopłaty za ugorowanie? Wnioski o przyznanie płatności do ekoschematu Grunty wyłączone z produkcji za 2024 rmożna składać w terminie do 2 września 2024 r. w aplikacji eWniosekPlus za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych.

źródło: MRIRW

spot_imgspot_img
Maria Chmal
Maria Chmal
Maria Chmal jest absolwentką ogrodnictwa na Uniwersytecie Przyrodniczym, specjalizującą się w content marketingu. Z pasją popularyzuje wiedzę na temat rolnictwa ekologicznego, ekonomii rynków oraz innowacji w produkcji żywności. Dzięki umiejętnemu wykorzystaniu narzędzi marketingowych, skutecznie zwiększa świadomość społeczną na temat znaczenia rolnictwa. Jej misją jest edukacja społeczeństwa w zakresie zrównoważonego rolnictwa oraz wspieranie inicjatyw na rzecz zdrowego i ekologicznego stylu życia.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x