niedziela, 26 maja, 2024
spot_imgspot_img

Ugorowanie jako nowy ekoschemat! Sprawdź stawkę za hektar

spot_img

Komitet Monitorujący Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 ogłosił przyjęcie dwóch kluczowych uchwał, które wprowadzają nowe zmiany w sektorze rolnictwa. W ramach tych zmian, jeszcze w 2024 roku, wprowadzony zostanie nowy ekoschemat oraz płatności dla małych gospodarstw.

Nowy ekoschemat „Grunty wyłączone z produkcji”

Uchwała nr 65 Komitetu Monitorującego PS WPR wprowadza nowy ekoschemat o nazwie „Grunty wyłączone z produkcji”. Ten nowy schemat, który będzie obowiązywał w latach 2024-2027, zakłada przyznawanie płatności za wyłączenie gruntów ornych z produkcji, o powierzchni nieprzekraczającej 4 proc. powierzchni gruntów ornych w gospodarstwie.

Szacowana stawka płatności wynosi 563 złotych za hektar, co stanowi około 126,52 euro za hektar.

Rolnicy będą mogli dobrowolnie wyłączyć część swoich gruntów ornych z produkcji, za co otrzymają płatności. Na takich gruntach obowiązywać będzie zakaz prowadzenia produkcji rolnej, włączając w to zakaz wypasu i koszenia, oraz zakaz stosowania środków ochrony roślin.

Jak czytamy w oficjalnym komunikacie MRiRW, zgodnie z projektem Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniającego rozporządzenia bazowe w zakresie planów strategicznych WPR wdrożenie tego ekoschematu pozwoli na zniesienie obowiązku ugorowania 4 proc. gruntów ornych w ramach normy GAEC 8 już w 2024 r.

Wdrożenie płatności dla małych gospodarstw

Uchwała nr 66 Komitetu wprowadza płatności dla małych gospodarstw, które będą obowiązywały w latach 2024-2027. Warunki przyznania tych płatności będą zbliżone do tych obowiązujących w kampanii 2023 roku, gdzie gospodarstwa do 5 hektarów otrzymają stawkę 225 euro za hektar.

Co istotne, płatność dla małych gospodarstw zastępuje wszystkie inne rodzaje płatności bezpośrednich, włączając w to ekoschematy. To oznacza, że rolnicy gospodarujący na niewielkich powierzchniach będą mogli uzyskać wsparcie w uproszczonej formie, nie będąc zobligowani do spełniania wszystkich warunków związanych z innymi rodzajami płatności.

Ponadto, rolnicy ubiegający się o tę płatność będą mogli wnioskować o przyznanie przejściowego wsparcia krajowego oraz płatności obszarowych w ramach II filaru WPR.

źródło: MRIRW

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x