środa, 17 lipca, 2024
spot_img

Można ubiegać się o „Płatność dla małych gospodarstw”. Poznaj warunki i stawki pomocy

spot_img

Można już składać wnioski o płatność dla małych gospodarstw. To doskonała okazja dla rolników posiadających niewielkie gospodarstwa, aby uzyskać wsparcie finansowe i wzmocnić swoją działalność.

W niniejszym artykule przyjrzymy się szczegółowo warunkom, jakie należy spełnić, aby ubiegać się o tę formę pomocy oraz jakie stawki obowiązują w ramach programu „płatność dla małych gospodarstw”. Dowiedz się, jakie kroki należy podjąć, aby skorzystać z dostępnych środków i jakie korzyści mogą wyniknąć z uzyskania wsparcia.

Płatność dla małych gospodarstw 2024 – warunki pomocy

Ustawa z 18 czerwca 2024 r. zmieniająca ustawę o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 wdraża przepisy dotyczące płatności bezpośrednich na lata 2024-2027, obejmujące zarówno Płatność dla małych gospodarstw, jak i Płatność do ekoschematu dla gruntów wyłączonych z produkcji.

Płatność dla małych gospodarstw 2024 jest dedykowana rolnikom posiadającym gospodarstwa o powierzchni do 5 ha użytków rolnych. Co istotne, płatność dla małych gospodarstw zastępuje wszystkie rodzaje płatności bezpośrednich, w tym ekoschematy.

Rolnicy ubiegający się o tę formę wsparcia będą mogli również wnioskować o przyznanie przejściowego wsparcia krajowego, takiego jak uzupełniająca płatność podstawowa lub płatność niezwiązana do tytoniu.

Dodatkowo, możliwe będzie otrzymanie płatności obszarowych w ramach II filaru WPR, takich jak płatności ONW, płatności ekologiczne, płatności rolno-środowiskowo-klimatyczne oraz płatności zalesieniowe, pod warunkiem spełnienia odpowiednich kryteriów.

płatność dla małych gospodarstw 2024

Płatność dla małych gospodarstw – kwota wsparcia

Ile wynosi płatność dla małych gospodarstw 2024? Kwota wsparcia wyniesie równowartość 225 EUR na hektar, co oznacza maksymalnie 1 125 EUR na gospodarstwo.

Płatność dla małych gospodarstw – wniosek [NOWY TERMIN]

Wnioski o płatność dla małych gospodarstw na rok 2024 można było pierwotnie składać do 31 sierpnia 2024 roku. Jednakże, ze względu na fakt, że 31 sierpnia przypada w sobotę, ostateczny termin składania wniosków został przesunięty na 2 września 2024 roku. Termin ten dotyczy zarówno wniosków o przyznanie płatności dla małych gospodarstw, jak i w ramach ekoschematu „grunty wyłączone z produkcji”. Przesunięty termin nie podlega przywróceniu.

Wnioski o płatność dla małych gospodarstw można składać za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus dostępnej na Platformie Usług Elektronicznych.

źródło: ARIMR

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x