czwartek, 18 lipca, 2024
spot_img

UE stosuje „awaryjne hamowanie” importu owsa z Ukrainy

spot_img

Od 19 czerwca 2024 r. do 5 czerwca 2025 r. ukraiński owies będzie importowany do krajów UE w ramach obowiązującego od 2016 roku kontyngentu taryfowego pomiędzy obiema stronami.

Automatyczne ponowne wprowadzenie tego kontyngentu taryfowego jest efektem przeglądu autonomicznych środków handlowych (ATM), które obowiązują od 6 czerwca 2024 r. – poinformowała służba prasowa Komisji Europejskiej.

Import owsa z Ukrainy przekroczył w tym roku umowną kwotę eksportową

„Rozporządzenie ATM przewiduje hamowanie awaryjne dla kilku produktów, w tym dla owsa, które uruchamia się automatycznie w przypadku osiągnięcia wolumenu importu średniorocznego  zarejestrowanego w okresie od 1 lipca 2021 r. do 31 grudnia 2023 r.

Dla owsa ten średni wolumen wynosi 2,44 tys. ton. Po osiągnięciu tej wielkości Komisja Europejska ponownie wprowadza odpowiedni kontyngent taryfowy w ciągu 14 dni” – wyjaśnia komunikat.

Nowy kontyngent eksportowy na owies będzie ponownie dostępny od 1 stycznia 2025 r.

Jak przypomniała Komisja Europejska, kwota eksportowa ukraińskiego owsa została ustalona na poziomie 4 tys. ton, ponieważ import z początku 2024 r. przekracza tę wielkość, cła będą obowiązywać do końca 2024 r., natomiast kontyngent będzie ponownie dostępny od 1 stycznia 2025 r.

„Ukraina wyeksportowała nieco ponad 7 tys. ton owsa do wszystkich krajów trzecich w 2022 r. i 11 173 ton – od lipca 2023 r. do maja 2024 r. Oprócz UE ukraińskie zboże eksportowane jest do szeregu krajów na całym świecie – Indii, Irak, Libia, Maroko, Republika Południowej Afryki, Szwajcaria, Turcja, Wietnam itd.” – czytamy w komunikacie.


Źródło: KE

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x