sobota, 24 lutego, 2024

Zarabianie na sekwestracji węgla, walką ze zmianą klimatu?

spot_img

Komisja Europejska chce, aby do 2050 r. Europa stała się neutralna dla klimatu.  W tym celu konieczne jest podjęcie działań w sektorach odpowiedzialnych za emisję. Dotyczyć to będzie również rolnictwa. Wysiłki mające na celu zmniejszenie globalnego ocieplenia otwierają nowe możliwości uzyskania dochodów dla rolników i hodowców poprzez mechanizm kredytów węglowych.

Czym są kredyty węglowe i jak działają?

Kredyt węglowy uznaję się jako miarę sekwestracji gleby – procesu wychwytywania atmosferycznego dwutlenku węgla i magazynowania go w glebie. Idea powstała na potrzeby ograniczenia emisji gazów cieplarnianych przez wielkich emitentów, np. elektrownie. 

Jeden kredyt węglowy umożliwia emisję 1 tony CO2 do atmosfery. Po upływie roku, firmy składają raport, w którym znajduje się informacją, ile ton CO2 wyprodukowały. Spółka, która przekroczyła wyznaczony dla niej limit emisji, aby uniknąć kar finansowych, musi nabyć dodatkowe kredyty. Może to zrobić poprzez kupno niewykorzystanych kredytów od innych firm. Jeśli spółka w trakcie roku wyprodukowała mniejszą ilość dwutlenku węgla niż ta, która była określona jako wartość maksymalna, może sprzedać kredyty tym przedsiębiorcom, którzy przekroczyli swoje limity. W ten sposób zakłady przemysłowe, które nie przeszły jeszcze modernizacji instalacji i emitują większą ilość CO2 do powietrza, mogą uniknąć kary, natomiast sprzedający kredyty uzyskują dodatkowe fundusze. 

Działalność rolnicza może zwykle obniżyć emisje taniej niż duże podmioty emitujące, takie jak elektrownie. W związku z tym producenci rolni mogliby sprzedawać kredyty węglowe dużym firmom, które muszą zredukować emisje zachowując przy tym ustalone normy neutralności.  

Jak rolnicy mogą uczestniczyć w redukcji emisji?

Aby zmniejszyć emisje, producenci rolni mogą podejmować szereg działań opisanych jako rolnictwo zrównoważone. Przedsiębiorcy mogą również wychwytywać i magazynować emisje w procesie sekwestracji. Jednym z rodzajów sekwestracji jest sekwestracja biologiczna, która wykorzystuje cechy roślin do wychwytywania emisji. Rolnicze formy sekwestracji biologicznej obejmują: 

  • Zmiany w praktykach uprawowych 
  • Płodozmian 
  • Konwersja areału na użytki zielone 
  • Zalesianie, czyli sadzenie drzew lub nasion, aby zmienić otwarty teren w las lub las. 
  • Praktyką, która zarówno zmniejsza, jak i sekwestruje emisje, jest zmniejszanie obsady zwierząt. 

Działania te są jednak kosztowne, a producenci muszą mieć motywację ekonomiczną, aby zmienić swoje praktyki produkcyjne i uczestniczyć w rynku emisji dwutlenku węgla.  Obecnie ceny kompensacji emisji CO2 są na niskim poziomie przez nadwyżkę kredytową budowaną przez wiele lat. Tona metryczna kosztuje obecnie średnio 3-5 USD, co nie jest największą zachętą do podjęcia kroków na rzecz środowiska. Jednak zgodnie z badaniem opublikowanym przez Trove Research i University College London obecna nadwyżka może szybko ulec zmianie, a popyt ma wzrosnąć pięciokrotnie, a nawet dziesięciokrotnie w ciągu następnej dekady. W związku z tym ceny mogą wzrosnąć do 50 USD za tonę metryczną do 2030 i do 100 USD po 2030 r.

Obecny rynek kredytów węglowych to dziki zachód

Niemiej jednak niezbędne są uporządkowane i niezależne regulacje dotyczące kompensacji, które podniosą ceny kredytów węglowych. Jeśli Komisja Europejska zdecyduje się na uregulowanie tej strefy ceny węgla prawdopodobnie wzrosną, dając rolnikom zachętę ekonomiczną do udziału w rynku węgla. Jak się okazuję przemysł rolny może odegrać kluczową rolę w redukcji gazów cieplarnianych 

Źródło: https://www.greenbiz.com/
Zdj:pixabay.com

spot_img

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x