czwartek, 13 czerwca, 2024
spot_img

Ardanowski: Zrobimy wszystko aby rolnictwo ekologiczne stało się silą eksportową Polski

spot_img

We wtorek, 22 czerwca odbyło się posiedzenie prezydenckiej Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich podczas którego debatowano o tym czy rolnictwo ekologiczne mogłoby zostać dochodową gałęzią gospodarki.

Gospodarstwa ekologiczne nie były traktowane jako nisza rynkowa

Podczas obrad podjęto rozważania na temat niezbędnych działań jakie należy podjąć, aby gospodarstwa ekologiczne nie były traktowane jako nisza rynkowa, ale by stały się ważnym uczestnikiem łańcucha żywności ekologicznej, zaspokajającego potrzeby świadomych konsumentów Przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa zaprezentowali główne założenia programów unijnych, w których wartość ekologicznych rozwiązań wykorzystywanych w rolnictwie będzie miała szczególne znaczenie. 

W wystąpieniu wskazano, że przepisy Unii Europejskiej dotyczące rolnictwa ekologicznego mają na celu zapewnienie jasnej struktury produkcji towarów ekologicznych oraz zaspokajanie popytu na wiarygodne produkty ekologiczne, przy jednoczesnym zapewnieniu uczciwego rynku producentom, dystrybutorom i sprzedawcom. Wskazano również na zmiany przepisów, które czekają producentów w dziedzinie rolnictwa ekologicznego. Ministerstwo przedstawiło także informacje na temat prowadzonych działań w zakresie prac legislacyjnych i programowych dotyczących konsultowanego projektu ustawy o rolnictwie ekologicznym

Rolnicy mają głos

Podczas spotkania nie zapomniano o głosie rolników i przetwórców, którzy na co dzień prowadzą produkcję ekologiczną. W swoich wystąpieniach praktycy produkcji ekologicznej zwrócili szczególną uwagę na specyficzne problemy polskiego rynku rolnictwa ekologicznego a także wskazali na elementy, które wpływają na jego ciągle niewystarczająco wspierany potencjał, pomimo wyraźnej innowacyjności tego segmentu gospodarki. Ponadto przedstawili swoje oczekiwania, ale i możliwe rozwiązania dla produkcji ekologicznej, które mogą stanowić o wyjątkowych szansach rozwoju polskiego rolnictwa ekologicznego, osadzonego w rozsądnych warunkach ekonomicznych i przyjaznym otoczeniu prawnym.

Rolnictwo ekologiczne jako polską siłą eksportową.

Podsumowując spotkanie, Przewodniczący Rady, Jan Krzysztof Ardanowski zaznaczył, że zwieńczeniem dzisiejszej dyskusji będą rekomendacje Rady m.in. do konsultowanego projektu ustawy o rolnictwie ekologicznym, opracowanego przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, zawierające propozycje, które powinny zostać wdrożone w najbliższych latach tak, aby rolnictwo ekologiczne mogło się w Polsce rozwijać nie tylko uwzględniając potrzeby rynku krajowego, lecz także, by stało się polską siłą eksportową.

Źródło:Prezydent.pl

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x