piątek, 1 grudnia, 2023
spot_img

Zapalił się wiatrak. Dowiedz się gdzie i dlaczego

Jak ugasić płonący wiatrak?

Chwile grozy pod Ciołkowem

W wielu rolniczych rejonach kraju farmy i elektrownie wiatrowe są stałym elementem krajobrazu. Tym razem jednak chwile grozy przeżyli rolnicy i mieszkańcy okolic Ciołkowa (gmina Krobia, powiat gostyński) w Wielkopolsce.  Pożar jednego z tamtejszych wiatraków wybuchł w poniedziałek, 20 lipca br., około godziny 18.00. Paliła się łopata urządzenia. Pożar wywołało uderzenie pioruna.

Musiał przylecieć helikopter

Na miejsce zadysponowano liczne jednostki z okolicznych miejscowości jak również Grupę Ratownictwa Wysokościowego z JRG 5 Poznań wraz z drabiną Bronto Skylift o zasięgu do 53 metrów.

Jednak wszystko to nie pozwoliło skutecznie dostarczyć wody do zarzewia ognia. Ostatecznie na miejsce przyleciał śmigłowiec firmy HeliPoland z Bielska-Białej. Po uprzednim sprawdzeniu żarzącego się skrzydła wiatraka dronem z kamerą termowizyjną, skrzydło zalano wodą z tzw. Bambi Buckets.
W ramach akcji gaśniczej wykonano około 10 zrzutów środków gaśniczych.

Naloty śmigłowca rozpoczęły się około 4.00 nad ranem, a po godzinie 7.00 działania z powodzeniem zakończono.

W akcji uczestniczyły zastępy z OSP Krobia, OSP Poniec, OSP Miejska Górka, JRG Gostyń, JRG Rawicz, KW PSP Poznań oraz KM PSP Konin.

Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło i foto: portal internetowy osp.pl

 

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników