czwartek, 13 czerwca, 2024
spot_img

Zapalił się wiatrak. Dowiedz się gdzie i dlaczego

spot_img

Jak ugasić płonący wiatrak?

Chwile grozy pod Ciołkowem

W wielu rolniczych rejonach kraju farmy i elektrownie wiatrowe są stałym elementem krajobrazu. Tym razem jednak chwile grozy przeżyli rolnicy i mieszkańcy okolic Ciołkowa (gmina Krobia, powiat gostyński) w Wielkopolsce.  Pożar jednego z tamtejszych wiatraków wybuchł w poniedziałek, 20 lipca br., około godziny 18.00. Paliła się łopata urządzenia. Pożar wywołało uderzenie pioruna.

Musiał przylecieć helikopter

Na miejsce zadysponowano liczne jednostki z okolicznych miejscowości jak również Grupę Ratownictwa Wysokościowego z JRG 5 Poznań wraz z drabiną Bronto Skylift o zasięgu do 53 metrów.

Jednak wszystko to nie pozwoliło skutecznie dostarczyć wody do zarzewia ognia. Ostatecznie na miejsce przyleciał śmigłowiec firmy HeliPoland z Bielska-Białej. Po uprzednim sprawdzeniu żarzącego się skrzydła wiatraka dronem z kamerą termowizyjną, skrzydło zalano wodą z tzw. Bambi Buckets.
W ramach akcji gaśniczej wykonano około 10 zrzutów środków gaśniczych.

Naloty śmigłowca rozpoczęły się około 4.00 nad ranem, a po godzinie 7.00 działania z powodzeniem zakończono.

W akcji uczestniczyły zastępy z OSP Krobia, OSP Poniec, OSP Miejska Górka, JRG Gostyń, JRG Rawicz, KW PSP Poznań oraz KM PSP Konin.

Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło i foto: portal internetowy osp.pl

 

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników