niedziela, 14 lipca, 2024
spot_img

To już 7 ognisko ASF. Czy wiesz, gdzie tym razem?

spot_img

Już 7 ognisko ASF

Czy walka z chorobą przynosi efekty?

Jak informuje Główny Lekarz Weterynarii, na terytorium kraju wyznaczono 7 w tym roku ognisko afrykańskiego pomoru świń (ASF). Decyzję podjęto na podstawie wyników badań przeprowadzonych 17 lipca 2020 r., przez krajowe  laboratorium referencyjne ds. ASF, w Puławach. Ognisko zlokalizowane jest  w miejscowości Wola Obszańska, w gminie Obsza, w powiecie biłgorajskim, w województwie lubelskim.

10 zakażonych świń

ASF wykryto w gospodarstwie, w którym utrzymywano 10 świń (5 warchlaków, 1 tucznika i 4 lochy). Zainfekowane gospodarstwo położone jest na obszarze objętym ograniczeniami (obszar określony w części II załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).

Inspekcja Weterynaryjna wdrożyła już procedury likwidacji ogniska choroby. Podstawą do tego jest rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń.

Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło: GIW
Foto: Pixabay

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników