niedziela, 14 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Wyciek ropy z rurociągu pod Włocławkiem

spot_img

We wtorek (11.10.2022r.) we wsi Łania w gm. Chodecz doszło do wycieku ropy z rurociągu „Przyjaźń”. Rozszczelnieniu uległa jedna z dwóch nitek biegnących do Niemiec. Awarie wykrył system automatyki PERN i natychmiast zostało wstrzymane tłoczenie ropy do naszych zachodnich sąsiadów. Przyczyny wycieku nie są jeszcze znane. Aktualnie trwa akcja straży, która próbuje odpompować ropę z pola kukurydzy na, które wypłynęła ropa. Cała akcja potrwa wiele godzin, ponieważ powstało duże rozlewisko o powierzchni ok. 1000 m2.

Ropociąg „Przyjaźń” powstał w latach 1960-1974 i jest największym tego typu systemów na świecie. Łącznie to ok. 8900 km z czego aż 3900 km znajduje się na terenie Rosji. Rocznie tłoczonych jest ponad 66,5 mln ton ropy naftowej. Ropa z ropociągu „Przyjaźń” trafia do rafinerii w Płocku i Gdańsku.

Filip Michalski
Filip Michalski
Od najmłodszych lat pasjonuję się rolnictwem i techniką z nim związaną a w szczególności tą z ubiegłego wieku. Każdy zabytkowy traktor, kombajn czy inna maszyna to dla mnie kawałek historii rolnictwa, który nieustannie fascynuje i inspiruje.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x