środa, 29 maja, 2024
spot_imgspot_img

Wskaźnik rocznego tempa inflacji spadł w czerwcu do 11,5%

spot_img

Według wstępnego raportu GUS (z 30.06.2023) ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w czerwcu o 11,5% w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku. Jest to kolejny miesiąc ze spadkiem rocznego tempa inflacji, która swój szczyt (18,4%) osiągnęła w lutym.

Dobrą informacją jest to, że ceny całego koszyka cen towarów i usług konsumpcyjnych nie zmieniły się od maja 2023. Oznacza to (jeśli potwierdzą się dane w finalnym odczycie), że czerwcowy wskaźnik rocznej inflacji jest najniższy od marca 2022 roku.

Spadek tempa inflacji wynika głównie z wysokiej bazy, ponieważ w czerwcu 2022 roku notowaliśmy gwałtowny wzrost cen (15,5% w skali roku).

Warto zauważyć, że w skali 2 lat ceny w czerwcu wzrosły aż o 27,0%.

Wstępne dane GUS pokazują, że ceny nośników energii spadły w skali miesiąca o 0,3% (+18% w skali roku), w tym paliw do prywatnych środków transportu o 0,9% (-18% w skali roku). Pierwszy raz spadek miesięczny cen (-0,3% od maja) dotyczył też żywności i napojów alkoholowych, które ciągle drożeją w skali roku o 17,8%.

Zmiany cen towarów i usług konsumpcyjnych w skali rocznej (w %):

Źródło: GUS

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x