czwartek, 13 czerwca, 2024
spot_img

Wirus ASF nie odpuszcza

spot_img

Główny Lekarz Weterynarii informuje o wyznaczeniu 11 ogniska ASF w Polsce w 2019 r.

11 ognisko ASF w 2019 r. i jednocześnie 212 ognisko od 2014 roku, stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych w dniu 1 lipca 2019 r. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach. Wirus wykryto w gospodarstwie, w którym utrzymywano 20 świń, położonym w gminie Maciejowice, w powiecie garwolińskim, w województwie mazowieckim. Gospodarstwo położone jest na obszarze objętym ograniczeniami (obszar określony w części II załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).

W gospodarstwie, w którym wyznaczono ognisko ASF, wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby.

 

Inne ogniska

W minionym tygodniu podano informację o 3 innych ogniskach. Wykryto je w gospodarstwach kóre utrzymywały łącznie ponad 400 świń. Wszystkie trzy ogniska zlokalizowano w województwie warmińsko-mazurskim: w gospodarstwie pod Oleckiem, pod Bartoszycami oraz w gminie Budry.

Wirus ASF odnotowano również u dzików. Do 23 czerwca były to 1303 przypadki.

 

 

Joanna Trzymkowska
Joanna Trzymkowska
Z rolnictwem związania jestem od najmłodszych lat. Swoje pierwsze doświadczenia zdobywałam w rodzinnym gospodarstwie. Skończyłam studia rolnicze i dalej rozwijam rolnicze pasje.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników