środa, 24 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Skrzypionka atakuje zboża!

spot_img

Za nami chłodniejszy okres tegorocznej wiosny, która spowodowała że szkodniki w uprawach przyhamowały swój nalot. Nie oznacza to jednak, że zupełnie zniknęły. Obecnie temperatura wzrasta, jest słonecznie, szkodniki zaczynają się pojawiać. Na południu Polski rolnicy informują, że skrzypionka atakuje zboża. Jest to bardzo wczesny okres pojawienia się tego szkodnika.

Skąd ta skrzypionka?

Skrzypionka, która atakuje zboża jest coraz bardziej popularnym szkodnikiem. Tak naprawdę przybyła do Europy z cieplejszych krajów, stad jej wczesne pojawienie się na plantacjach jest dużym zaskoczeniem. Skrzypionka jest szkodnikiem który lubi ciepło.
Pojawienie się skrzypionek na plantacjach jest także oznaką przypływu ciepłych mas powietrza. Oznacza to intensywny nalot i żer tego szkodnika na roślinach.

Szkodliwość skrzypionek

Na plantacjach szkody powodują zarówno dorosłe osobniki skrzypionki – chrząszcze jak i larwy. Szkodliwość skrzypionek polega na niszczeniu tkanki miękiszowej liści. Powstają wtedy podłużne otwory wzdłuż nerwów. Żerująca w zbożach skrzypionka może wyrządzić straty sięgające 30-40% zakładanych plonów.

Wśród plantacji zbóż pojawić się mogą dwa gatunki zbóż: skrzypionka zbożowa i skrzypionka błękitek. Dorosłe osobniki tych szkodników zimują i wiosną, gdzie temperatura znacząco wzrasta przelatują na rośliny żywicielskie. Jaja składane są w okresie od połowy maja do połowy czerwca, ale ze względu na zmieniający się klimat i znaczne ocieplenie może to zostać przyspieszone. Przy utrzymującej się obecnie wysokiej temperaturze, w graniach 20 st C jaj skrzypionek można spodziewać się już pod koniec kwietnia. Po dwóch tygodniach od złożenia jaj wylęgaja sie larwy, które niestety również uszkadzają rośliny.

 Czym zwalczać skrzypionki atakujące zboża?

Na rynku do dyspozycji jest szeroka gama produktów zwalczających skrzypionki. Insketycydy do zwalczania skrzypionek oparte są na takich substancjach aktywnych jak: acetamipryd, alfa-cypermetrynę, beta-cyflutrynę, chloropiryfos czy chloropiryfos metylowy. Wykorzystac można również insektycydy z cypermetryna, deltametryna, dimetoat, esfenwalerat lub zeta-cypermetryna.

 

 

 

Joanna Trzymkowska
Joanna Trzymkowska
Z rolnictwem związania jestem od najmłodszych lat. Swoje pierwsze doświadczenia zdobywałam w rodzinnym gospodarstwie. Skończyłam studia rolnicze i dalej rozwijam rolnicze pasje.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników