środa, 17 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Nowe centrum testowe firmy CLAAS

spot_img

Firma CLAAS otworzyła w Harsewinkel nowe centrum testowe wspierające rozwój nowych maszyn rolniczych. Akcjonariusze, kierownictwo grupy, pracownicy i przedstawiciele polityki regionalnej świętowali otwarcie budynku, w który zainwestowano 15 milionów euro, w tym 3,2 miliona euro bezpośrednio w technologię wspierającą testowanie. „W maju 2017 roku staliśmy tu razem, aby położyć kamień węgielny pod nowe centrum testowe”, powiedziała Cathrina Claas-Mühlhäuser, wspominając początek budowy. „Dwadzieścia dwa miesiące później wszystko jest już gotowe i sprawnie działa. Chcielibyśmy podziękować za wkład pracy i zaangażowanie wszystkim pracownikom CLAAS oraz naszym usługodawcom biorącym udział w przedsięwzięciu.”

Firma CLAAS, budując nowe centrum testowe, jako nadrzędny cel postawiła sobie skrócenie czasu projektowania kombajnów zbożowych, sieczkarni i ciągników. Dzięki 13 komórkom testowym można symulować różne siły występujące podczas żniw na całym świecie. Testy na elektrycznie napędzanych stanowiskach badawczych trwają 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. „Specyfikacje techniczne budynku są dość imponujące”, mówi dr Thomas Barrelmeyer, odpowiedzialny za inżynierię wszystkich maszyn do zbioru zbóż. „Na przykład, ma zainstalowaną moc chłodzenia wynoszącą 1200 kW. Odpowiada to mocy grzewczej 120 domów jednorodzinnych. Ale nie tylko technologia jest dla nas ważna. Należy również stworzyć nowoczesne miejsce pracy dla naszych pracowników”. W rezultacie na ponad 7000 m² całkowitej powierzchni użytkowej powstały nowoczesne biura dla około 200 pracowników z atrakcyjnymi powierzchniami komunikacyjnymi. Największe stanowisko badawcze jest wyjątkowe w zakresie inżynierii budowlanej, testowana jest na nim m.in. trwałość przyrządów żniwnych o długości do 12 metrów. „Sam fundament waży 600 ton, został on odlany w jednym kawałku bezpośrednio na miejscu i jest podparty zawieszeniem pneumatycznym. Jest to prawdopodobnie dość unikalne rozwiązanie w Europie”, uważa Oliver Westphal, który jest odpowiedzialny za centrum testowe CLAAS w Harsewinkel.

Nie mniej imponujące jest laboratorium elektroniki: elektronikę wszystkich maszyn montuje się w skomputeryzowanych systemach wielkogabarytowych, tak aby, na przykład, systemy wspomagania operatora mogły być testowane w interakcji z innymi komponentami. Jeden kombajn zbożowy posiada 30 jednostek sterujących, dzięki czemu można w pełni automatycznie uruchomić do 50 000 przypadków testowych na maszynę. Dopiero po pomyślnym zakończeniu testów laboratoryjnych jesteśmy gotowi do pracy na polu, którego nawet najlepsze laboratorium nie może jeszcze całkowicie zastąpić. Tutaj przeprowadzane są dalsze testy w celu ostatecznego przetestowania niezawodności maszyn.

źródło/fot. mat. prasowe Claas

Joanna Trzymkowska
Joanna Trzymkowska
Z rolnictwem związania jestem od najmłodszych lat. Swoje pierwsze doświadczenia zdobywałam w rodzinnym gospodarstwie. Skończyłam studia rolnicze i dalej rozwijam rolnicze pasje.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników