wtorek, 23 lipca, 2024
spot_img

Jak efektywnie zaplanować przyszłe plony z odpowiednimi odmianami kukurydzy?

spot_img

Wielkimi krokami kończy się tegoroczny sezon dla kukurydzy, w całym kraju trwają żniwa i zbiór odmian kukurydzy na ziarno. Warto wiedzieć jakie technologie oraz przede wszystkim jakie odmiany kukurydzy sprawdzą się w przyszłym roku. Nie jest to takie oczywiste, bo produktów, czyli odmian kukurydzy, na rynku jest sporo. Z pomocą oraz konieczną wiedzą popartą konkretnymi wynikami przychodzą takie inicjatywy jak PROjekt Kukurydza.

Podsumowanie sezonu 2022 – uprawa kukurydzy w dobie suszy

Ten rok w uprawie kukurydzy był wyjątkowy, przede wszystkim z uwagi na pogodę i to nie tylko w Polsce, ale również Europie. Już przed siewami sytuacja nie była łatwa, wynikało to przede wszystkim z braku opadów w tym okresie. Siewy w tym roku przypadały na drugą połowę kwietnia, a nawet początek maja.

Kukurydza po siewie powinna dynamicznie się rozwijać, jednak z uwagi na brak opadów wzrost był ograniczony. W wielu regionach mieliśmy do czynienia z niewyrównanym rozwojem. W okresie kwitnienia kukurydzy (około połowy lipca) panowała bardzo wysoka temperatura przy ograniczonej wilgotności gleby. Efektem takich warunków pogodowych w wielu regionach był problem z zapyleniem kolb, co skutkowało niższymi plonami zarówno kukurydzy na kiszonkę jak i kukurydzy na ziarno.

Nasiona kukurydzy do siewu – bestsellery i nowości

Do siewu kukurydzy pozostało jeszcze przynajmniej pół roku, ale rolnicy już interesują się ofertą na nasiona kukurydzy, które będą wysiewane w 2023 roku. Oferta w tym zakresie obejmuje odmiany znane i cenione przez rolników m.in. ES Hattrick (FAO 260), RGT Maxxatac (FAO 250). Nadchodzący sezon będzie również okazją do sprawdzenia nowości produktowych w zakresie kukurydzy na ziarno.

Wśród nich jest odmiana DKC 3088, kukurydza o FAO 230 i co ważne ziarnie typu dent. Eksperci przewidują, że w sezonie 2023 tego typu odmiany mogą cieszyć się dużą popularnością ponieważ gwarantują wysoki potencjał plonowania przy niskiej wilgotności ziarna. W testach przeprowadzonych w ramach inicjatywy PROjekt Kukurydza w połowie października 2022 roku odmiana DKC 3088 notowała wilgotność nawet  poniżej 20%.

Kukurydza Dekalb DKC 3088 (FAO 230) precyzyjnie osadzona w czasie.

DKC to wyróżnik odmian z hodowli Dekalb, oprócz wspomnianej już DKC 3088 w tym sezonie klienci mogą zamówić DKC 4115 (FAO 280-290), która to okazała się najwyżej plonującą odmianą na poletkach demonstracyjnych w Marcinowicach (powiat świdnicki) – plon po przeliczeniu na 14% wyniósł 135 dt/ha. Wyróżnikiem tej odmiany jest wybitny plon ziarna w różnych warunkach klimatyczno-glebowych oraz bardzo dobre oddawanie wilgoci z ziarna na końcowym etapie dojrzewania oraz w procesie suszenia.

Nowe odmiany na kukurydzy na kiszonkę

Na rynku pojawią się również dwie odmiany kukurydzy na kiszonkę: ES Skytower oraz SM Bard.

Kukurydza SM Bard o FAO 250-260 to kolejna odmiana zarejestrowana w COBORU w 2022 r. Co wyróżnia odmianę z hodowli roślin Smolice? Przede wszystkim jest to bardzo dobra korelacja plonu suchej i świeżej masy przy bardzo wysokiej zawartości skrobi – co gwarantuje uzyskanie energetycznej kiszonki dla bydła zarówno mlecznego jak i mięsnego. Potwierdzają to również wyniki oficjalne, w których odmiana kolejno w latach 2020 i 2021 osiągnęła 106 i 102% wzorca plonu suchej masy w grupie średnio późnej.

Drugą odmianą z przeznaczeniem na kiszonkę jest kukurydza z hodowli Lidea – ES Skytower. Odmiana, której rośliny są bardzo mocno ulistnione, często powyżej 4m wysokości. Nazwa odmiany zobowiązuje i gwarantuje ona wyżyny plonowania co potwierdzają wyniki badań prowadzonych przez COBORU. Jest to numer 1 doświadczeń prowadzonych kolejno w latach 2020 i 2021 z wynikiem 109 i 113 % wzorca plonu suchej masy, co przekładało się na 11 ton świeżej masy powyżej wzorca w swojej grupie wczesności. ES Skytower z uwagi na potencjał plonowania jest dedykowana na biomasę oraz oczywiście w uprawie na kiszonkę.

Dlaczego warto postawić na uprawę kukurydzy?

Kukurydza jest nie tylko uprawą tolerującą słabsze stanowiska glebowe, ale również uprawą mniej wymagającą jeżeli chodzi o ilość zabiegów agrotechnicznych. Mniejsza liczba zabiegów, również mniejsza ilość zagrożeń wynikających z czasu czy okresu przebywania kukurydzy na polu powoduje, że z roku na rok przybywa chętnych do jej uprawy.

Należy pamiętać, że podstawą uzyskania zadowalającego plonu o wysokich parametrach są dobre nasiona, zarówno w kwestii wyboru odmian klasycznych jak i mieszańców kukurydzy. Wybierając odmiany kukurydzy, które lepiej plonują zwiększamy dochód z każdego hektara uprawy. Analogiczna sytuacja jest w przypadku nasion z przeznaczeniem na kiszonkę z kukurydzy. W tym zakresie uzyskujemy nie tylko wyższy plon, ale paszę pozwalającą na zwiększenie wydajności w produkcji mleka czy szybszy przyrost opasów.

Dobór odmian kukurydzy.

Na co zwrócić uwagę wybierając konkretną odmianę?

Wybierając odmiany kukurydzy przede wszystkim rolnik musi zdecydować o kierunku w jakim będzie użytkował kukurydzę. W kolejnych krokach weryfikacja i dobór odmiany do stanowiska glebowego, są odmiany które lepiej radzą sobie na glebach o niższym potencjalne np. mozaikach.

Obsada roślin ma znaczenie, warto zwracać uwagę na sugerowane obsady przez hodowle oraz dystrybutorów, ilość roślin na metrze kwadratowym możemy dobierać również w zależności  od typu kolby.

Kolby flex i fix

Kolby typu flex są elastyczne pod kątem zaziarnienia i w zależności od warunków klimatyczno – glebowych budują zróżnicowaną ilość ziarniaków. W przypadku kolb typu fix stopień zaziarnienia jest z góry ustalony, a kolby budują do końca ziarno co powoduje ograniczoną elastyczność. Ten parametr wpływa na zalecaną obsadę poszczególnych typów. Odmiany o kolbie w typie flex możemy siać rzadziej, ponieważ będzie w stanie nadrobić w sytuacji dobrych warunków pogodowych. Odmiany o kolbie fix powinniśmy utrzymywać w granicach zalecanych norm obsady.

FAO – czyli klasa wczesności

Kolejnym ważnym czynnikiem przy wyborze odmiany jest klasa wczesności, czyli popularne FAO. Im wyższe FAO tym dłuższy okres wegetacji przy jednoczesnym wyższym potencjale plonowania. Wybierając odmiany warto wspomnieć o dywersyfikacji pod kątem wczesności, siew odmian kukurydzy o różnym FAO pozwala rozłożyć zarówno prace w trakcie zbiorów jak i ograniczyć ryzyko utraty plonu w takich latach jak ten rok.

Wybór odmiany a budowa ziarniaka

Ostatnim elementem, który pośrednio związany jest z FAO to dobór odmiany pod kątem budowy ziarniaka. Ziarno w typie flint dedykowane jest dla odmian wcześniejszych o FAO do 260 i wcześniejszym terminie kwietnia. W przypadku odmian w typie dent kojarzone są one z późniejszą genetyką od FAO 250  górę. Postęp w hodowli kukurydzy jest bardzo dynamiczny i odpowiada na potrzeby rynku, które idą w kierunku wczesnych odmian o ziarnie w typie dent. Takie odmiany możemy już znaleźć w ofercie.

Sprawdź PROjektKukurydza.pl i poznaj ofertę nasion kukurydzy na sezon 2023.

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x