czwartek, 18 lipca, 2024
spot_img

Od wyniku zbiorów kukurydzy zależy, czy pobijemy rekord w produkcji zbóż

spot_img

W raporcie z końca października Komisja Europejska obniżyła o 331 tys. ton, do nadal rekordowych 8,67 mln ton, prognozę zbiorów kukurydzy w Polsce. Jednocześnie podniesione zostały o 397 tys. ton do rekordowych 13,48 mln ton szacunki naszych zbiorów pszenicy i w mniejszym zakresie jęczmienia, pszenżyta oraz owsa.

prognozy plonowania unijnych upraw

Konsekwencją powyższych zmian jest korekta w górę o 146 tys. ton (m/m) prognozy zbiorów wszystkich zbóż w tym roku.

Najnowsza prognoza zakłada, że całkowita produkcja zbóż w Polsce wyniesie 35,97 mln ton, czyli będzie o 3,8% większa niż w sezonie 2021/22 i o skromne 0,3 mln ton przewyższy rekord z 2020 roku (35,70 mln ton).

Rekordowe zbiory zbóż (razem) powinny być możliwe dzięki wyższym niż rok temu (rekordowym) plonom średnim – 4,99 t/ha (dla zboża razem). Jedynie kukurydza i grupa „inne zboża” powinny plonować gorzej niż przed rokiem.

Tymczasem areał zasiewów upraw zbożowych wyniósł 7,21 mln ha i był o 3,2% niższy niż rok temu i 5,4% poniżej średniej 5-letniej. Wzrost zasiewów (r/r) dotyczył jednak kukurydzy na ziarno (+18,3%) i pszenicy (+5,3%).

Andrzej Bąk

Źródło: KE

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x