poniedziałek, 22 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

FAO obniża prognozy światowej produkcji i zapasów zbóż

spot_img

Eksperci Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) tną w swoim wrześniowym raporcie prognozy dotyczące produkcji zbóż, powołując się przy tym na warunki suszy w krajach półkuli północnej. Ustalona na poziomie 2 774 mln ton, światowa produkcja zbóż w 2022 r. została obniżona o 17,2 mln ton od poprzedniego raportu opublikowanego w lipcu i zakłada spadek o 1,4% (38,9 mln ton) rok do roku.

Większość rewizji w dół w tym miesiącu dotyczy zbóż gruboziarnistych, przy prognozowanej globalnej produkcji 1 483 mln ton, 17,9 mln ton niższej od oczekiwań w lipcu i 1,8% (26,8 mln ton) niższej od 2021 r. Większość oczekiwanych spadków dotyczy produkcji kukurydzy w Unii Europejskiej, gdzie wyjątkowo gorące i suche warunki pogodowe panujące od późnej wiosny, szacuje się, że plony spadły o 16 procent w porównaniu z poprzednią średnią pięcioletnią. Podobnie perspektywy produkcji kukurydzy w Stanach Zjednoczonych są umiarkowanie obniżone, głównie z powodu niesprzyjających warunków pogodowych na Środkowym Zachodzie, które ograniczyły perspektywy plonów.

Niedobory opadów miały również negatywny wpływ na oczekiwane plony jęczmienia i sorgo w Unii Europejskiej i Stanach Zjednoczonych Ameryki, które w dużej mierze stanowią podstawę cięć dokonanych w prognozach globalnej produkcji obu zbóż.

Spadek ten z nawiązką zrekompensował korekty w górę prognoz dotyczących produkcji kukurydzy, oparte na oczekiwanych wzrostach plonów w Argentynie i na Ukrainie, gdzie produkcja nadal spada o 38 procent rok do roku.

Dla kontrastu, prognoza światowej produkcji pszenicy w 2022 r. została podniesiona w tym miesiącu o 6,7 mln ton i ma teraz osiągnąć 777 mln ton, tylko ułamkowo mniej niż w 2021 r. Poprawa perspektyw wynika w dużej mierze z sprzyjających warunków pogodowych w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych, które zwiększają perspektywy plonów i wzmacniają oczekiwania dotyczące ożywienia produkcji w 2022 r. oraz w Federacji Rosyjskiej, gdzie wydajność pszenicy prawdopodobnie osiągnie najwyższy poziom w historii, ponieważ utrzymująca się korzystna pogoda wzmocniła oczekiwania dotyczące plonów wiosennych upraw.

Niedawno opublikowane oficjalne szacunki wskazują również na większą niż wcześniej oczekiwano produkcję w Chinach. Z drugiej strony, utrzymujące się niedobory opadów w większości krajów Unii Europejskiej miały negatywny wpływ na produkcję pszenicy, która w tym miesiącu została umiarkowanie zmniejszona.

W przypadku ryżu od lipca FAO obniżyło swoją prognozę globalnej produkcji na 2022 r. o 6,0 mln ton do 514,5 mln ton (baza zmielona), co stanowi o 2,1 proc. Zmiana odzwierciedla przede wszystkim skutki nierównomiernego rozkładu opadów w południowej Azji. Dotyczy to w szczególności Indii, ale także Bangladeszu, gdzie jednak nadal trwają prace siewne, zapewnienie pola do nadrobienia początkowych niepowodzeń, jeśli warunki wzrostu w nadchodzących tygodniach okażą się bardziej normalne. Produkcja została również zmniejszona w Sri Lance na podstawie oficjalnych ocen wpływu poważnych niedoborów surowców na plony zbóż głównych. W połączeniu z pewnymi korektami w dół perspektyw produkcji w Unii Europejskiej, Stanach Zjednoczonych i Wietnamie, cięcia te przyćmiły korekty w górę produkcji w Brazylii i kilku krajach Afryki Zachodniej.

Prognoza dla światowych zapasów zbóż na koniec sezonu 2022/23

Korekta w dół produkcji zbóż (razem) przełożyła się na obniżeniem oczekiwanych zapasów o 9,3 miliona ton (od lipca – poprzednia prognoza), do 845 milionów ton, co oznacza spadek o 2,1 procent (18,5 miliona ton) w porównaniu z poziomem otwarcia. W rezultacie oczekuje się, że wskaźnik światowych zapasów zbóż do wykorzystania spadnie nieznacznie z 30,9 proc. w 2021/22 do 29,5% w 2022/23, najniższego poziomu od 2013/14, ale wciąż stosunkowo wysokiego z perspektywy historycznej.

Korekta w dół światowych zapasów zbóż jest w dużej mierze wynikiem niższych zapasów kukurydzy przewidzianych w Unii Europejskiej, spowodowanych mniejszymi perspektywami produkcji w stosunku do poprzedniego raportu z lipca.

Po korekcie w dół o 8,3 mln ton w tym miesiącu przewiduje się, że światowe zapasy zbóż gruboziarnistych skurczą się o 4 procent (14,7 mln ton) poniżej poziomu otwarcia, do 355 mln ton.

Przewiduje się, że światowe zapasy pszenicy wyniosą na koniec sezonu 299 mln ton, prawie bez zmian od lipca, ale nieznacznie wzrosną (0,7 proc. lub 2,0 mln ton) powyżej poziomu z otwarcia. Jednak większość przewidywanego wzrostu rok do roku koncentruje się w Chinach i Federacji Rosyjskiej, a w mniejszym stopniu w Kanadzie i na Ukrainie. Z kolei znaczne spadki spodziewane są w Unii Europejskiej i Indiach, a mniejsze w Australii, Stanach Zjednoczonych i kilku krajach Azji, Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej.

Prognozy FAO dotyczące światowych zapasów ryżu na koniec roku gospodarczego 2022/23 są obecnie ustalone na 190,9 miliona ton, co oznacza spadek o 2,9 procent (5. 8 mln ton) ze zrewidowanego rekordu wszechczasów 2021/22 i 800 000 ton mniej niż przewidywano w lipcu. Chociaż główni eksporterzy ryżu odpowiadają za większość tej korekty w dół i oczekiwanego spadku rok do roku, łączne rezerwy ryżu posiadane przez grupę wciąż są na drugim co do wielkości w historii poziomie, wynoszącym 54,0 mln ton.

Andrzej Bąk
Źródło: FAO

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x