piątek, 24 maja, 2024
spot_imgspot_img

Trendy na rynku nawozów w Polsce. Tanio już było?

spot_img

Na rynku europejskim i światowym obserwowaliśmy spadki cen po epizodzie podwyżek. Jak sytuacja wygląda w Polsce? Czy rolnicy mogą liczyć na odzwierciedlenie globalnych tendencji na krajowym rynku?

Trendy na rynku nawozów w Polsce. Tanio już było?

Zainteresowanie zakupem nawozów jest względnie niskie

Pod koniec lipca i na początku sierpnia zanotowano wzrosty na krajowym rynku nawozowym. Mimo pewnego spadku, ceny gazu w Europie utrzymują się na wysokim poziomie wynoszącym 36 euro za MWh, co w konsekwencji podnosi koszty produkcji nawozów azotowych w Europie. To może prowadzić do ograniczenia produkcji w Europie i większego zapotrzebowania na import, a także ogólnego wzrostu cen. W Niemczech na przykład obecna oferta nawozów jest ograniczona, a nowe dostawy spodziewane są dopiero od października.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że popyt na nawozy nie jest obecnie zbyt duży. Rolnicy wykazują pewną ostrożność w podejściu do zakupów, głównie w oczekiwaniu na dalszy spadek cen. 

Czy ceny nawozów spadną na jesień 2023?

Chociaż perspektywa na przyszłość jest zawsze obarczona pewnym stopniem niepewności, to trudno jednoznacznie przewidzieć, czy ceny nawozów spadną jeszcze przed nadejściem jesieni, czy też pozostaną na zbliżonym poziomie. W grę wchodzi wiele elementów fundamentalnych, które wpływają na kształtowanie cen jak chociażby wspomniana wcześniej cena gazu czy paliwa.

Obecnie, pomimo pewnej stabilizacji na rynku polskim, istnieje pewne ryzyko wzrostu cen nawozów, co niektóre punkty dystrybucyjne już starają się wykorzystać. Eksperci wskazują na pewne oczekiwania rynkowe, które można zgodzić z aktualnymi poziomami cen. Niemniej jednak, przewidywanie dokładnego kierunku zmian cenowych jest trudne, a to z kolei wpływa na dylematy – czy i kiedy powinno się dokonać zakupów nawozów na jesień?

Wstrzymać zakupy czy czekać na lepsze ceny? Rozbieżne podejście wśród rolników

Opinie wśród środowiska są tradycyjnie podzielone. Wielu rolników opowiada się za wstrzymaniem zakupów, jednak istnieje również znaczna grupa, która zdecydowanie odradza oczekiwanie na lepsze ceny. Ich zdaniem, okres niskich cen już miał miejsce. A jakie podejście wy obraliście? Dajcie znać w komentarzach.

źródło: agweb; LWK Rheinland-Pfalz

Napisz komentarz

4.5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Bolo
Bolo
9 miesięcy temu

Zaczęły się wypłaty rekompensat do zbóż i rzepaku, więc rolnicy muszą się kasą z producentami nawozów podzielić. O „świetnych” cenach na rynkach rolnych nie wspominam. Nie chcę przeklinać😇

Były Sołtys
Były Sołtys
9 miesięcy temu

No tak pszenica po 700, to nawozy do ile ? 7 ale tysięcy. Ogarniecie się wszyscy jak rozwalicie rolnictwo w Polsce, bo po nas wy jesteście kolejni na luście do upadłości.

Były Sołtys
Były Sołtys
9 miesięcy temu

Cenzura działa, był komentarz i nima, pewnie niewygodny, teraz pewnie dadzą banicję

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

3
0
Would love your thoughts, please comment.x