środa, 29 maja, 2024
spot_imgspot_img

Piątkowe odbicie zmniejszyło skalę tygodniowej przeceny unijnych kontraktów na zboża

spot_img

Tradycyjnie już, na giełdowym rynku zbóż i oleistych panowała duża zmienność w tygodniu kończącym się 18-go sierpnia. Przez większość tygodnia notowania amerykańskich kontraktów na zboża i kompleks sojowy taniała. W konsekwencji za oceanem kukurydza i pszenica zaliczały w minionym tygodniu długoterminowe minima. Soja jest relatywnie droższa z uwagi na odradzający się popyt na amerykańskie pochodzenie.  Za giełdą w Chicago podążają zboża notowane w Paryżu. Kontrakty giełdowe na zboża są pod presją silnej konkurencji na rynku eksportowym ze strony brazylijskiej kukurydzy i rosyjskiej pszenicy. Zarówno amerykański jak i unijny eksport zbóż pozostają w tyle za poprzednim sezonem.

Dopiero piątek przyniósł odreagowanie i wzrosty notowań po obu stronach Atlantyku

Fundusze hedgingowe zamykały w końcówce tygodnia krótkie pozycje w Chicago (odkupowały kontrakty) w obawie o konsekwencje powrotu gorącej i suchej pogody na Środkowym Zachodzie USA w prognozach na najbliższe 10 dni. Piątkowe odbicie zmniejszyło skalę tygodniowej przeceny pszenicy SRW i kompleksu sojowego w Chicago, a kukurydzy pozwoliło zamknąć tydzień na niewielkim plusie.

Zmiany w Chicago w tygodniu kończącym się 18.08.2023:

  • Kukurydza: +1,1 (-2,0 tydzień wcześniej);
  • Pszenica: -2,1% (-1,0% tydzień wcześniej);
  • Soja: -2,8% (-3,0% tydzień wcześniej).

Oceny upraw amerykańskiej kukurydzy i soi mocno się poprawiły w ostatnich tygodniach i sprzyjały spadkom notowań. W przypadku kukurydzy minęła też krytyczna faza zapylania, ale soja znajduje się obecnie w najbardziej wrażliwej fazie kwitnienia.

Giełda w Paryżu

W minionym tygodniu kontrakty unijne tradycyjnie naśladowały zachowanie swoich odpowiedników z giełdy w Chicago. Spośród trzech głównych kontraktów (pszenica, rzepak i kukurydza) jedynie rzepak zamknął tydzień na sporym plusie.

Wyceny unijnej kukurydzy spadły w minionym tygodniu o 6,75 euro (-3,0%) do 216,0 eur/t na koniec tygodnia. Kontrakt ten zaliczył na początku tygodnia swoje długoterminowe minima na poziomie 210 eur/t. Korekta wzrostowa z piątku podniosła wyceny powyżej 215 eur/t.

Unijna pszenica straciła na wartości 3,5 eur/t w skali tygodnia (-1,5% tydzień wcześniej). Ubiegłotygodniowe minima wypały na 227 eur/t i były to miesięczne dołki. Piątkowa sesja podniosła wycenę do 233 eur/t i ograniczyła stratę tygodniową do 3,5 eur/t (-1,5%). Ostatnie osłabienie euro do dolara sprzyjać powinno unijnemu eksportowi.

Unijny rzepak podrożał o 18,25 euro (4,0%) w minionym tygodniu do prawie 475 eur/t, kontrakt ten naśladował zachowanie kanadyjskiej canoli i skorzystał z odbicia na rynku soi w końcówce tygodnia. Wyceny rzepaku są teraz o ok. 85 euro powyżej trzyletniego dołka z przełomu maja i czerwca. Unijnemu rzepakowi pomagają malejące oczekiwania zbiorów w UE i Kanadzie. Wszystkie kontrakty na nasiona oleiste korzystają z wysokich cen ropy naftowej i odradzającego się popytu na amerykańską soję.

Niepewność związana z wojną jest stale obecna, ale uczestnicy rynku zakładają, że ukraińskie i rosyjskie zboża (też rzepak i słonecznik) będą nadal eksportowane.

Zmiany okresowe notowań kontraktów futures – rzut oka na wykresy

RZUT OKA NA WYKRESY – zamknięcie z 18.08.2023

Giełda w Paryżu:

Giełda w Chicago:

Źródło cen: CBoT, Euronext-Paryż

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x