poniedziałek, 27 maja, 2024
spot_imgspot_img

Ile kosztuje bydło pod koniec sierpnia?

spot_img

Jaka jest obecna sytuacja na polskim rynku bydła? W ostatnim okresie zauważalny jest wyraźny spadek produkcji mięsa wołowego, co stanowi kluczowy czynnik wpływający na kształtowanie obecnej koniunktury. Przeglądając najnowsze dane z ostatnich miesięcy, można dostrzec pewną stabilizację cen mięsa wołowego. 

Ile kosztuje bydło pod koniec sierpnia?

Ceny bydła – sierpień 2023

Ceny bydła na rodzimym rynku uległy stabilizacji, przy czym jedynie nieliczne zakłady wprowadziły obniżki na poziomie 10 groszy za kilogram. Po okresie wahania cen w czerwcu i lipcu, obserwuje się ich spowolnienie. Obecnie rolnicy skupiają się głównie na przedłużających się żniwach, w związku z czym zwierzęta nie trafiają na rynek. Z drugiej strony, ograniczony popyt konsumentów na wołowinę wynika z relacji cenowej. Coraz częściej wybierają oni tańsze opcje, takie jak drób czy wieprzowina.

Z danych przedstawionych przez Wielkopolską Izbę Rolniczą, wynika, że średnie ceny skupu bydła na dzień 18 sierpnia są następujące:

  • byki w klasie R – ok. 19 zł/kg
  • byki (waga żywa) – ok. 11 zł/kg
  • krowy – ok. 8 zł/kg
  • jałówki w kl. R (poubojowe) – ok. 19,10 zł/kg.

Stawki niższe w stosunku do zeszłego roku

Wielkopolska Izba Rolnicza w swoim raporcie podkreśliła, że bieżące wartości w cennikach są poniżej poziomów zeszłorocznych, ale w dalszym ciągu kształtują się na wysokim poziomie, powyżej wieloletnich średnich. Pozytywną wiadomością dla polskich producentów jest rosnący eksport, obejmujący zarówno żywe bydło, jak i mięso wołowe.

źródło: Wielkopolska Izba Rolnicza

Napisz komentarz

3.5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x