poniedziałek, 27 maja, 2024
spot_imgspot_img

Mniej kosztowna i bardziej zrównoważona produkcja nawozów? Grupa Azoty wybuduje nową instalację

spot_img

Grupa Azoty, ogłosiła podpisanie umowy z thyssenkrupp Uhde, mającą na celu stworzenie nowoczesnej instalacji stężonego roztworu azotanu amonu w Tarnowie. Przełomowy projekt ma nie tylko zwiększyć efektywność produkcji, lecz także wpłynąć na obniżenie zużycia energii oraz poprawę zrównoważenia ekologicznego.

Mniej kosztowna i bardziej zrównoważona produkcja nawozów? Grupa Azoty wybuduje nową instalację

Poprawa efektywności produkcyjnej poprzez nową instalację

Realizacja projektu nowej instalacji stężonego roztworu azotanu amonu stanowi kluczowy element strategii rozwoju Grupy Azoty. Dzięki nowoczesnym technologiom, Grupa Azoty będzie mogła zmniejszyć zużycie energii w procesie produkcyjnym aż o ponad 250 000 GJ rocznie. To nie tylko oznacza oszczędności finansowe, ale także redukcję emisji gazów cieplarnianych, przyczyniając się do walki ze zmianami klimatycznymi. Takie są założenia – czy więc będzie można liczyć na niższe stawki nawozów u dystrybutorów? Wydawałoby się to logiczne, lecz czy tak się stanie przekonamy się w przyszłości.

Zrównoważony rozwój i innowacyjne rozwiązania

Nowa instalacja azotanu amonu zostanie zlokalizowana w Tarnowie na terenie Nawozów Grupy Azoty. Stanie się ona zastępcą wyeksploatowanej oraz bardziej energochłonnej obecnej instalacji. Wprowadzenie nowoczesnych technologii i procesów produkcji pozwoli nie tylko na zabezpieczenie surowca do dalszego wytwarzania nawozów, takich jak Saletrosan i Saletrzak, ale także na znaczące obniżenie zużycia surowców podstawowych. Dzięki temu, wskaźniki kosztów pracy instalacji mają ulec redukcji, a oddziaływanie procesu produkcyjnego na środowisko oraz ilość powstających ścieków procesowych zostać zredukowana.

Perspektywy rozwoju i przyszłość Grupy Azoty

Tomasz Hinc, prezes Grupy Azoty, podkreślił znaczenie tego inwestycyjnego kroku. Nowa instalacja azotanu amonu to nie tylko środek do osiągnięcia większej efektywności i zrównoważenia produkcji nawozów, ale również możliwość dalszego rozwoju oferty produktowej spółki. Kolejne etapy prac, takie jak projektowanie obiektu produkcyjnego oraz rozpoczęcie budowy, mają się rozpocząć wkrótce, a zakończenie projektu planowane jest na koniec 2025 roku.

źródło: bankier.pl

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x