czwartek, 20 czerwca, 2024
spot_img

Spadek zysków Grupy Orlen: Kwartalne wyniki poniżej oczekiwań

spot_img

Zysk netto Grupy Orlen za pierwszy kwartał 2024 roku wyniósł 2,785 miliarda złotych, co oznacza spadek o 6,686 miliarda złotych w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego. Informacje te zostały przedstawione w skonsolidowanym raporcie kwartalnym opublikowanym przez koncern w środę.

Wyniki finansowe Grupy Orlen

Grupa Orlen odnotowała przychody ze sprzedaży na poziomie 82,332 miliarda złotych w pierwszych trzech miesiącach 2024 roku, co jest spadkiem o 33,496 miliarda złotych w porównaniu do pierwszego kwartału 2023 roku. Jak wyjaśniono w komunikacie, obniżenie przychodów dotyczyło głównie segmentów gazu, rafinerii, energetyki oraz wydobycia.

Suma aktywów Grupy Orlen na koniec marca 2024 roku wyniosła 262,997 miliarda złotych, co jest spadkiem o 1,181 miliarda złotych w porównaniu do końca grudnia 2023 roku.

Mimo spadku zysków, Grupa Orlen zakończyła pierwszy kwartał 2024 roku z zyskiem operacyjnym EBITDA LIFO na poziomie 8,4 miliarda złotych. Firma podkreśliła, że stabilne wyniki finansowe osiągnięto przy jednoczesnym zmniejszeniu długu netto o 1 miliard złotych kwartał do kwartału.

Rozwój sieci stacji paliw

Pierwszy kwartał 2024 roku przyniósł również raportowanie wyników przejętej w styczniu sieci stacji paliw w Austrii, które stanowią 8% łącznej sprzedaży Grupy Orlen. Dzięki tej transakcji sieć Orlen powiększyła się o 361 stacji paliw, osiągając łączną liczbę 3,483 stacji w siedmiu krajach Europy.

Wyzwania i strategia na przyszłość

W ciągu pierwszych trzech miesięcy tego roku Orlen przeznaczył blisko 6,4 miliarda złotych na inwestycje we wszystkich obszarach działalności. Prezes Orlenu, Ireneusz Fąfara, zaznaczył, że transformacja energetyczna stanowi jedną z największych szans biznesowych w historii koncernu.

Prezes Fąfara przyznał, że cele zawarte w strategii Grupy Orlen do 2030 roku są zgodne z kierunkami rozwoju rynku, jednak ich realizacja jest opóźniona. „Musimy nadrabiać zaległości, a tam gdzie to nie będzie możliwe lub uzasadnione biznesowo – zweryfikować wcześniejsze założenia” – podkreślił.

Aby zrealizować strategiczne cele, część projektów inwestycyjnych wymaga znacznego przyspieszenia. Szczegółowy plan działań zostanie przedstawiony w aktualizacji strategii, którą Orlen planuje opublikować do końca 2024 roku.

Przypomnijmy, że na początku kwietnia 2024 roku Orlen poinformował o stracie w wysokości prawie 1,6 miliarda złotych, którą poniósł poprzedni zarząd Orlen Trading Switzerland. Strata wynikała z zaliczek przekazanych pośrednikom zajmującym się handlem ropą naftową, z których najwięcej otrzymał 25-letni przedsiębiorca z Hongkongu, który założył firmę w Dubaju zaledwie kilka lat wcześniej.

źródło: tvn24

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x