piątek, 21 czerwca, 2024
spot_img

RAPORT BKG: Sytuacja w sektorze rolno-spożywczym zmienia się na gorsze

spot_img

Sektor rolno-spożywczy w Polsce stoi w obliczu coraz większych wyzwań. Wnioski z najnowszego raportu przygotowanego przez Departament Badań i Analiz Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) pokazują, że rolnicy oraz przedsiębiorcy z branży rolno-spożywczej krytycznie oceniają swoją obecną sytuację. Wysoka konkurencja z zagranicy, rosnące koszty produkcji oraz słaba pozycja negocjacyjna w stosunku do odbiorców towarów to tylko niektóre z problemów, z którymi muszą się mierzyć.

Kluczowe wyzwania dla rolników

Największym zagrożeniem, według respondentów, jest konkurencja ze strony zagranicznych podmiotów. Inflacja oraz rosnące koszty operacyjne również zajmują wysokie miejsca na liście problemów. Słaba pozycja negocjacyjna rolników sprawia, że mają oni trudności w uzyskaniu korzystnych warunków sprzedaży swoich produktów. Co ciekawe, kryzys klimatyczny, kryzys demograficzny oraz transformacja gospodarki są postrzegane jako mniejsze zagrożenia w porównaniu do powyższych problemów.

Zapotrzebowanie na gwarancje dla sektora rolnego rośnie

W obliczu tych wyzwań, rolnicy i przedsiębiorcy z sektora rolno-spożywczego zwracają się ku BGK, który we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa oferuje gwarancje dla sektora rolnego. Przez ostatnie cztery lata BGK udzielił ponad 14 tysięcy gwarancji, które zabezpieczyły kredyty o łącznej wartości 2,7 miliarda złotych.

Raport BGK ujawnia, że prawie połowa (46%) odbiorców gwarancji z Funduszu Gwarancji Rolnych (FGR) deklaruje, że bez tego wsparcia uzyskanie finansowania byłoby niemożliwe lub miało niższą wartość niż oczekiwana. Jest to znaczny wzrost w porównaniu do poprzedniej edycji badania, gdzie podobną opinię wyraziło 37% respondentów. Ponadto, 93% odbiorców gwarancji z FGR uważa, że produkt oferowany przez BGK jest zgodny z ich oczekiwaniami, a 87% gospodarstw rolnych poprawiło swoją płynność finansową dzięki pozyskanemu finansowaniu.

Wartość dodatkowego kredytu, który dzięki gwarancjom z FGR został wypłacony polskim rolnikom i firmom z sektora przetwórstwa rolno-spożywczego, wynosi blisko pół miliarda złotych. Rafał Boguszewski, menedżer zespołu badań i ewaluacji w BGK, podkreśla, że zapotrzebowanie na gwarancje dla sektora rolnego rośnie. W samym 2023 roku udzielono blisko 6 tysięcy gwarancji, co stanowi ponad 38% wszystkich gwarancji udzielonych przez cztery lata.

źródło: media.bgk.pl

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x