czwartek, 18 lipca, 2024
spot_img

Zadłużenie rolników w Polsce rośnie. Rekordzista musi spłacić 820 tys. złotych

spot_img

W Polsce, kraju z długą tradycją rolniczą i wysokim potencjałem produkcyjnym, coraz więcej rolników boryka się z poważnymi problemami finansowymi. Według najnowszych danych z Krajowego Rejestru Długów, aż 3734 rolników z całego kraju znajduje się w sytuacji zadłużenia. Choć liczba zadłużonych zmniejszyła się o 4% w ciągu ostatniego roku, łączne zadłużenie wzrosło o 6%, osiągając imponującą kwotę 272,7 milionów złotych. Średnie zadłużenie przypadające na jednego rolnika wynosi obecnie 73 tysiące złotych.

Powód? Rosnące koszty produkcji oraz spadające ceny skupu produktów rolniczych

Województwo łódzkie wykazuje szczególnie niepokojące statystyki, gdzie aż 233 rolników ma zaległości finansowe, łącznie zadłużając się na kwotę blisko 15 milionów złotych. Największy dłużnik, pochodzący z powiatu łowickiego, ma na koncie ponad 820 tysięcy złotych zobowiązań wobec banków, firm pożyczkowych i paliwowych.

Analizując przyczyny tych trudności, eksperci wskazują na rosnące koszty produkcji oraz spadające ceny skupu produktów rolniczych. Wzrost cen środków produkcji nie nadąża za spadkiem wartości skupu, co powoduje coraz większe trudności w utrzymaniu płynności finansowej gospodarstw rolnych. Raporty Głównego Urzędu Statystycznego potwierdzają, że ponad połowa właścicieli gospodarstw rolnych negatywnie ocenia swoją sytuację ekonomiczną, co stanowi wzrost w porównaniu do poprzedniego półrocza.

Najwięcej zadłużonych rolników można znaleźć w Wielkopolsce, natomiast najwyższe średnie zadłużenie przypadające na jednego rolnika występuje w województwie kujawsko-pomorskim, wynosząc niemalże 99 tysięcy złotych.

Rośnie zadłużenie przetwórców owoców warzyw

Niepokojącym trendem jest również wzrost zadłużenia wśród przetwórców owoców i warzyw. Sektor, który od lat cieszył się uznaniem jako lider w produkcji i eksporcie, teraz zmaga się z rosnącymi zaległościami finansowymi. Na koniec kwietnia bieżącego roku, łączne zobowiązania firm przetwarzających owoce i warzywa wyniosły prawie 256 milionów złotych, co stanowi wzrost o 36 milionów złotych w porównaniu do roku poprzedniego.

Średnie zadłużenie firmy z branży przekracza 1 mln zł

Oznacza to, że każdy przedsiębiorca z tej kategorii, który spóźnia się ze swoimi zobowiązaniami finansowymi, jest zadłużony na średnio – aż 1,08 mln zł.

Odsetek wszystkich przetwórców owoców i warzyw z nieuregulowanymi płatnościami wobec banków i kontrahentów utrzymywał się w ostatnich pięciu latach na wysokim poziomie (spadek z ok. 9 proc. w 2020 r. do 7,5 proc. obecnie).

Rośnie całkowite zadłużenie branży

Ryzykowny dla całej branży może być także znaczący wzrost całkowitego zadłużenia w tym samym badanym okresie. Jeszcze w kwietniu 2020 r. wynosiło ono 159,1 mln zł, by w kolejnych czterech latach zwiększyć się o prawie 97 mln zł (61 proc.). A to oznacza bardzo niepokojący trend – twierdzi Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor.

Polska jest liczącym się na świecie producentem owoców i warzyw

Warto przypomnieć, że Polska jest jednym z największych producentów i eksporterów świeżych oraz przetworzonych owoców i warzyw w Unii Europejskiej i liderem światowym w produkcji i eksporcie pieczarek.

Źródło: BIG InfoMonitor; KRD

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x