czwartek, 18 lipca, 2024
spot_img

Rząd proponuje zmiany w podatku rolnym. Co czeka polskich rolników?

spot_img

Rząd przedstawił projekt ustawy zmieniający ustaw o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej.

Zaproponowane zmiany spotkały się z jednogłośnym sprzeciwem Krajowej Rady Izba Rolniczych oraz pozostałych organizacji współtworzących Polską Koalicję Biopaliw i Pasz Białkowych. Organizacje te uznają projekt za nieproporcjonalny i obawiają się, że jego wprowadzenie grozi negatywnymi konsekwencjami dla polskiego sektora rolniczego i przemysłowego.

Podatek rolny i nowe propozycje rządu

Projekt ustawy, zaprezentowany do konsultacji publicznych 14 czerwca 2024 roku, przewiduje szereg zmian w sposobie opodatkowania nieruchomości, które zdaniem Krajowej Rady Izba Rolniczych są nieproporcjonalne i profiskalne. W skrócie główne zastrzeżenia organizacji dotyczą:

  1. Odwrócenia kolejności kwalifikacji obiektów: Projekt zakłada zmianę w klasyfikacji obiektów z budynków na budowle, co bezpośrednio prowadzi do wzrostu wysokości podatku od nieruchomości, zwłaszcza dla obiektów takich jak silosy i elewatory, które według nowych przepisów mają być opodatkowane na podstawie wartości, a nie powierzchni.
  2. Powrót do koncepcji całości techniczno-użytkowej: Przewiduje się ponowne wprowadzenie kontrowersyjnej zasady, która w przeszłości była źródłem licznych sporów podatkowych. Nowe przepisy mogą prowadzić do opodatkowania instalacji i urządzeń przemysłowych, które dotychczas były wyłączone spod opodatkowania.
  3. Rozszerzenia katalogu budowli: Projekt proponuje dodanie do katalogu budowli obiektów jak kontenery czy hale namiotowe, które dotychczas były zwolnione z podatku od nieruchomości. To mogłoby prowadzić do wzrostu liczby podmiotów opodatkowanych oraz liczby sporów w tej kwestii.
  4. Opodatkowanie budowli wewnątrz budynków: Najbardziej kontrowersyjnym punktem projektu jest dopuszczenie opodatkowania budowli wewnątrz budynków, co dotychczas nie było praktykowane i może znacząco obciążyć przedsiębiorstwa produkcyjne.

Krajowa Rada Izba Rolniczych i inne organizacje branżowe zrzeszone w Polskiej Koalicji Biopaliw i Pasz Białkowych apelują o zarzucenie obecnego projektu na rzecz dialogu społecznego i międzybranżowego, który miałby prowadzić do bardziej zrównoważonych rozwiązań podatkowych. Organizacje te wyrażają przekonanie, że zaproponowane zmiany mogą negatywnie wpłynąć na konkurencyjność polskich firm oraz prowadzić do wzrostu cen produktów konsumpcyjnych, w tym żywności. Ostatecznie, Krajowa Rada Izba Rolniczych podkreśla potrzebę przeprowadzenia kompleksowej oceny skutków regulacji, która uwzględni wszystkie potencjalne konsekwencje proponowanych zmian.

Link do projektu ustawy można znaleźć tutaj.

źródło: KRIR

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x