sobota, 20 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Spadają prognozy światowych zbiorów i zapasów kukurydzy

spot_img

W raporcie z 22-go września Międzynarodowa Rada Zbożowa (IGC) kolejny już raz obniżyła swoje szacunki światowej produkcji kukurydzy w sezonie 2022/23. Obecna prognoza opiewa na 1,168 mld ton i jest o 11 mln ton niższa niż oczekiwano w sierpniu.

Korekta w dół jest spowodowana niższymi prognozami zbiorów głównie w USA i w mniejszym zakresie w Unii Europejskiej. Produkcję w USA obniżono do 354,2 mln ton (z 364,7 oczekiwanych w sierpniu). Oczekiwane zbiory kukurydzy w UE zmniejszono z 59,6 (sierpień) do 56,2 mln ton.

Dla odmiany, zbiory kukurydzy na Ukrainie podniesiono do 29,9 mln ton (+2 mln ton m/m), wobec 42,1 mln ton w 2021 roku.

Światowa konsumpcja kukurydzy szacowana jest na 1.191 mld ton, czyli o 6 mln ton niżej niż w sierpniu i 22 mln ton poniżej rekordu z sezonu 2021/22.

Konsekwencją większego cięcia produkcji (niż spożycia) jest korekta w dół (-3 mln ton) oczekiwanych na koniec tego sezonu zapasów, które powinny osiągnąć poziom 262 mln ton w porównaniu do 285 mln ton na koniec sezonu 2021/22.

Prognoza światowej podaży i popytu dla kukurydzy (mln ton):

Andrzej Bąk
Źródło: IGC

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x