niedziela, 14 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Skup zbóż w Elewarze bez kolejek

spot_img

Wicepremier Henryk Kowalczyk odwiedził w Oddział spółki Elewarr w Malborku gdzie znajduje się jeden z największych w naszym kraju elewatorów o powierzchni magazynowej 90 tys. ton. Wicepremier miał okazję obserwować, jak przebiega skup zbóż. 

W elewatorze w Malborku skup zboża bez kolejek

Jak poinformował wicepremier, jego wizyta w elewatorze w Malborku związana była z ocenianiem przebiegu skupu zbóż.

“W ostatnich tygodniach wiele osób wypowiadało się w mediach, że rolnicy nie będą mieli gdzie sprzedać zebranego ziarna zbóż, że ceny zostaną zaniżone poprzez przywóz zboża z Ukrainy, dlatego przyjechałem do Malborka, aby osobiście sprawdzić jak tutaj wygląda skup. Nie jest to ostatni elewator, który odwiedzę w końcowym etapie żniw.” 

Powiedział, że miał okazję obserwować, jak rolnicy bez żadnych kolejek, spokojnie dostarczają zboże.

Jednak prawda jest taka, że mało jest rolników, którzy chcą sprzedawać obecnie ziarno. Wszyscy czekają na powrót cen do poziomów z wybuchu wojny na Ukrainie. Szerzej na ten temat piszemy TUTAJ.

1550 zł netto za tonę pszenicy w Elewarze w Malborku 

Premier zapewniał, że zboże jest obiektywnie klasyfikowane. Za najlepsze parametry pszenicy, Elewarr w Malborku oferuje 1550 zł netto za tonę.

“Cena ta niewiele odbiega od cen światowych,  które tak naprawdę ustalane są na giełdzie MATIF” – powiedział wicepremier Henryk Kowalczyk 

Dodał, że rolnicy, jeśli zajdzie taka potrzeba, mogą spokojnie przywozić zboże do elewatora w Malborku, ale nie tylko do tego. Kowalczyk zaznaczył, że wiele innych elewatorów w Polsce też oczekuje na rolników i ma dla nich odpowiednią ofertę 

Zbiory zbóż szacowane są w tym roku na poziomie ok. 32 mln ton

Wicepremier Henryk Kowalczyk  powiedział, że zbiory zbóż szacowane są w tym roku na poziomie ok. 32 mln ton. Dodał, że wielkość ta może jednak ulec jeszcze zmianie ze względu na  zbiory kukurydzy, której wegetacja jeszcze trwa, a ostatnie deszcze mogą wpłynąć na wzrost jej plonowania.

“Absolutnie nie grożą nam niedobory zbóż. Bezpieczeństwo żywnościowe Polski jest zabezpieczone”– podkreślił szef resortu rolnictwa.

źródło:MRIRW

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x