piątek, 14 czerwca, 2024
spot_img

Strzeleckie żniwa od podszewki

spot_img

W trakcie minionych żniw odwiedziliśmy Hodowlę Roślin w Strzelcach, która tworzy od wielu lat odmiany dostosowane do polskich pól. Żmudna i sumienna praca hodowców firmy owocuje zadowoleniem plantatorów zbóż, strączkowych i rzepaku. / Michał Piśny

Poletkowe kombajny 

W hodowli roślin podstawowym narzędziem żniwnym są specjalistyczne kombajny poletkowe, które od standardowych maszyn żniwnych różnią się m. in./ wielkością kombajnu, szerokością hedera, mocą silnika ale to nie wszystko. Charakterystyczną cechą tych maszyn jest dokładny omłot oraz zdolność monitorowania zbieranego materiału pod kątem wilgotności czy jakości ziarna- przy zastosowaniu specjalistycznych narzędzi monitorujących zbierany materiał opartych na spektroskopii odbiciowej promieniowania podczerownego (NIR). Przy powierzchniach zbioru poletek hodowlanych rzędu 5-10m2 szczególnie ważne jest szybkie i dokładne wyczyszczenie zbieranego ziarna, a także systemy pozwalające na samo czyszczenie się kombajnu z poszczególnych partii materiału, co ma kluczowe znaczenie w zachowaniu czystości odmianowej przy hodowli i reprodukcji materiału siewnego. Dużym usprawnieniem jest także zamontowana na kombajnie waga, która pozwala określić dokładny plon ze zbieranej jednostki powierzchni. Dzienna wydajność kombajnów poletkowych przy sprzyjających warunkach i dobrej organizacji wynosi 2,5 hektara. Ze względu na skomplikowaną budowę, użytej zaawansowanej technologii kombajny te kosztują około 1 mln złotych oraz niewielkiej liczby producentów. Kwoty są ogromne, lecz maszyny niezbędne. Hodowla Roślin Strzelce Sp. z o.o. Grupa IHAR posiada w swoim parku maszynowym kilkanaście sztuk kombajnów poletkowych różnych producentów.

Euforia zebrana

Jednym z strzeleckich hitów jest pszenica ozima Euforia, która została zebrana podczas tutejszych żniw na plantacjach doświadczalnych i reprodukcyjnych. Jak co roku zaskoczyła pozytywnie hodowców, a także plantatorów. Poziom plonowania jest stabilny na przestrzeni lat, a parametry jakościowe są zazwyczaj na bardzo wysokim poziomie. Wierność odmiany potwierdzają rolnicy, którzy wybierają Euforię na swoje pola. Uniwersalność oraz dostosowanie się do zmiennych warunków sprawiły, że decydują się na jej wysiew chociażby niemieccy i litewscy gospodarze. Euforia jest najczęściej reprodukowaną pszenicą ozimą – 3500 hektarów plantacji nasiennych w 2022 roku.

Przygotowanie materiału siewnego

Reprodukcja materiału siewnego to złożony i wymagający sumienności proces. Materiał siewny przygotowany jest za pomocą najnowszych technologii i najlepszych zapraw. Wysoka jakość materiału siewnego uzyskiwana jest dzięki szczegółowemu systemowi kontroli na każdym etapie produkcji. W tym roku firma otworzyła nową linię technologiczną do zaprawiania i konfekcjonowania nasion. Inwestycja usprawni pracę, a także zapewni wysoki standard, szczególnie w produkcji nasion rzepaku.

Hodowlany lider w Polsce

Hodowla Roślin Strzelce Sp. z o.o. Grupa IHAR to obecnie najbardziej efektywna firma hodowlana na rynku nasiennym w Polsce. Fakt ten potwierdza ilość odmian zbóż wpisanych do Krajowego Rejestru w latach 2015 – 2022. W ciągu ostatnich 7 lat zarejestrowano po 14 odmian pszenicy ozimej i jarej, a także 11 odmian owsa. Łącznie HR Strzelce na swoim koncie ma aż 65 odmian gatunków zbożowych. W przeciągu ostatnich dekad nagrodzono Złotymi Medalami targów POLAGRA 25 odmian. Strzeleccy hodowcy od wielu lat przyczyniają się także do wdrażania postępu biologicznego w rodzimych odmianach rzepaku ozimego. W 2021 r. udział odmian HR Strzelce w rynku nasiennym rzepaku ozimego wyniósł 10,5%, co plasuje firmę na 5 miejscu pod względem sprzedaży jednostek siewnych w Polsce.

Michał Piśny
Michał Piśny
Jestem rolnikiem z pasji i zamiłowania. Produkcja roślinna jest od wielu lat sektorem moich zainteresowań i działań. W okresie wegetacji spędzam dużo czasu na polach. Bardzo ważna dla mnie jest ochrona naszego miejsca pracy jakim jest gleba. W swojej pracy skupiam się na propagowaniu zrównoważonego rolnictwa. Obecnie studiuję rolnictwo na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Dokształcam się stale poprzez kursy i szkolenia. Jestem otwarty na kontakty z ludźmi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x