piątek, 24 maja, 2024
spot_imgspot_img

Także cena ON spadła na niektórych stacjach poniżej 7 zł/l

spot_img

Na krajowych stacjach paliw utrzymuje się w sierpniu trend spadkowy. Przyczyniają się do tego przeceny na rynku ropy i upusty stosowane przez państwowe koncerny. Na początku wakacji Orlen wprowadził dla swoich klientów 30-groszowy rabat. Za nim podobne promocje zawitały na stacjach Lotosu, BP i Moya. Postawiło to w bardzo trudnym położeniu prywatnych właścicieli stacji paliw (ponad połowa udziału w rynku), którzy rezygnując z marż obniżają również swoje ceny.

Według e-Petrol w połowie 33-tygodnia 2022 za benzynę 95-oktanów i olej napędowy trzeba było średnio zapłacić na krajowych stacjach odpowiednio 6,66 zł/l i 7,03 zł/t (na wielu stacjach poniżej ON kosztuje 7 zł/l). Oznacza to, że w ciągu tygodnia cena średnia popularnej 95-ki spadła o 20 groszy, a cena diesla obniżyła się o 10 groszy na litrze. Niestety w hurcie ON zaczął drożeć w ostatnim tygodniu, a różnica w cenie Pb95 (cena hurtowa prawie się nie zmieniła) wzrosła już do 60 groszy na litrze Wyceny diesla odbiły w górę głównie w wyniku gwałtownego osłabienia złotego wobec dolara.

Warto w tym miejscu zauważyć, że faktyczne zakupy paliw na stacjach są znacznie tańsze, a to za sprawą 30-groszowego upustu wakacyjnego wprowadzonego przez Orlen, Lotos, BP i Moya.

Ceny średnie paliw w detalu: 17-08-2022 / zmiana tygodniowa (według portalu e-petrol.pl):

• Pb98: 7,54 zł/l (-11 gr/l);
• Pb95: 6,66 zł/l (-20 gr/l);

• ON: 7,03 zł/l (-10 gr/l);
• LPG: 3,19 zł/l (-8 gr/l).

Już dawno zapomnieliśmy o tym, że rząd obniżył stawkę VAT na paliwa z 23% do 8%. Gdyby nie to, ceny benzyny i diesla byłyby o ok. 1 zł/l wyższe niż obecnie. Niższy VAT nie pomaga niestety przedsiębiorcom, którzy płacą cenę netto (odliczają VAT).

Ceny paliw w kraju:

Rynek ropy:

Notowania ropy Brent spadły w okolice 92 usd/b na początku tego tygodnia pod presją obaw o globalny popyt i po zapowiedzi powrotu dostaw irańskiej ropy w niedalekim terminie. W środę i czwartek ceny odbiły w górę przekraczając poziom 95 usd/b. Powodem odbicia był spadek amerykańskich zapasów ropy i benzyny w opublikowanym w minioną środę (17.08.2022) raporcie.

Ceny paliw w hurcie (bez VAT):

W ostatnich tygodniach wycena hurtowa diesla znacznie przewyższa cenę benzyny:

Zmiany cen paliw w skali roku:

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło cen: PKN Orlen, e-petrol.pl, barchart.com

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x