czwartek, 30 listopada, 2023
spot_img

Rolnicy z Nowej Białej otrzymają pomoc do 100 tys. zł

spot_img

W związku z dramatyczną sytuacja jaka miała miejsce we Wsi Nowa Biała w Małopolsce, Minister Grzegorz Puda podjął decyzję o udzieleniu pomocy rolnikom poszkodowanym w pożarze. Pożar był jednym największym w ostatnich latach a zniszczeniu uległo niemal 50 budynków. 

Wysokość pomocy zależna od oszacowania szkód 

Jak poinformowano na stronie MRiRW wsparcie udzielane będzie przez Fundusz Składkowy Ubezpieczenia Społecznego. Zaznaczono również że do ubiegania się o takie wsparcie uprawnione są: 

  • organizacje pożytku publicznego, które zgodnie ze statutem lub innym dokumentem stanowiącym podstawę ich działania prowadzą działalność na rzecz rolników i członków ich rodzin; 
  • organizacje społeczne i zawodowe, które zgodnie ze statutem lub innym dokumentem stanowiącym podstawę ich działania prowadzą działalność na rzecz rolników i członków ich rodzin; 
  • związki zawodowe rolników indywidualnych, a także izby rolnicze. 

Wysokość pomocy będzie zależna od oszacowania szkód i może wynosić nawet do 100 tys. zł.

Zaznaczono również, że wsparcie będzie udzielane przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego i pomoc ta będzie obejmować:

  • odroczenia terminu płatności należności z tytułu składek na ubezpieczenie, rozłożenia ich spłaty na raty lub umorzenia w całości lub w części;
  • umorzenia należności Kasy z tytułu nienależnie pobranych świadczeń w całości lub części.

Wskazano, że uprawnionymi do korzystania z tych form wsparcia w ramach Funduszu Składkowego lub Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Rolników są osoby ubezpieczone i świadczeniobiorcy KRUS oraz członkowie ich rodzin tj. dzieci własne, dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione, przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności wnuki, rodzeństwo i inne dzieci, z wyłączeniem dzieci przyjętych na wychowanie i utrzymanie w ramach rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka, małżonek oraz rodzice.

Zaznaczono, że w dalszej perspektywie możliwe jest także uruchomienie przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego działań na rzecz pomocy ubezpieczonym i członkom ich rodzin w ramach działalności prowadzonej przez Centra Rehabilitacji Rolników KRUS.

Źródło:MRiRW
Zdj:pixabay.com

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x