poniedziałek, 26 lutego, 2024

Gigantyczne ulewy i burze sparaliżowały Polskę

spot_img

Prognozowane silne opady deszczu odwiedziły w dniu wczorajszym nasz kraj. Wystarczyło kilkanaście minut by sparaliżować komunikację w miastach i zalać pola uprawne na wsiach. 

Zerwane dachy, podtopione galerie i pływające auta

W godzinach popołudniowych nawałnice przeszły przez Wielkopolsce, centrum kraju, Kujawy i wschodzie Pomorzu. W Poznaniu silny wiatr łamał drzewa a intensywny deszcz zalewał ulice, garaże a nawet galerie handlowe. Oberwanie chmury doprowadziło do zawalenia się dachu na hali sportowej w szkole na Osiedlu Pod Lipami 106 – poinformowała młodsza brygadier Lucyna Rudzińska z Komendy Wojewódzkiej PSP w Poznaniu. Podkreśliła, że nikomu nic się nie stało. 

Do tej pory wielkopolscy strażacy odebrali ponad 500 zgłoszeń w związku burzami. Stacja opadowa Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformowała, że na terenie Poznania spadło 60 litrów wody na metr kwadratowy. Większość tego opadu spadła w ciągu 30min.  Nawałnice spowodowały też problemy z dostępem do prądu. 

W samym Poznaniu ok. 7 tys. odbiorców jest w tej chwili pozbawionych energii elektrycznej. Są to trzy niezależne awarie na średnim napięciu. W tej chwili brygady są w drodze. Będziemy starali się lokalizować awarie” –poinformował Mateusz Gościniak z firmy Enea Operator.

Gwałtowne burze nawiedziły także województwo kujawsko-pomorskie. W Toruniu intensywne opady zalały parking galerii handlowej Copernicus.  W województwie małopolskim doszło do pożaru wskutek wyładowań atmosferycznych. Piorun uderzył w zabudowania gospodarskie w Tuchowie jednak szybko został ugaszony.

Poniżej pokazujemy nadsyłane zdjęcia.

Jeszcze dzisiaj strefa burz będzie stopniowo przesuwać się bardziej na wschód. Przypomnijmy, że IMGW objęło znaczną część Polski alertami pierwszego, a nawet drugiego stopnia. Ostrzeżenia przed burzami z gradem obowiązują w województwach:

  • kujawsko-pomorskim
  • wielkopolskim
  • łódzkim
  • mazowieckim (z wyjątkiem wschodnich powiatów)
  • śląskim
  • małopolskim
  • świętokrzyskim
  • podkarpackim 
spot_img

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x