środa, 29 maja, 2024
spot_imgspot_img

Rolnicy – właściciele prywatnych lasów. Nabór wniosków na finiszu!

spot_img

Jeszcze tylko do poniedziałku, 28 czerwca br. składać można wnioski na inwestycje zwiększające odporność ekosystemów leśnych i ich wartość dla środowiska. Dofinansowanie dotyczy lasów prywatnych w wieku 11-60 lat o powierzchni od 0,1 ha do 40 ha, które nie są objęte premią pielęgnacyjną ze środków Unii Europejskiej w ramach PROW i dla których opracowano Uproszczony Plan Urządzenia Lasu, albo dla których zadania z zakresu gospodarki leśnej określa decyzja starosty wydana na podstawie inwentaryzacji stanu lasu. Obszary te muszą też być uwzględnione w ewidencji gruntów i budynków jako lasy. Ponadto lasy te powinny być położone poza terenami objętymi szczególną ochroną, np. rezerwatami czy obszarami Natura 2000.

Kto może się ubiegać?

Żeby otrzymać pomoc finansową, właściciel lasu powinien mieć nadany numer identyfikacyjny w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności. Wymagane jest również zobowiązanie do wykonania inwestycji zgodnie z wymogami planu sporządzonego przez nadleśniczego.

Nawet 14 213 zł do hektara!

Wysokość wsparcia jest bardzo zróżnicowana i uzależniona od rodzaju inwestycji i od warunków, w jakich ma być realizowana i sięga nawet 14 213 zł/ha. Pomoc można otrzymać na: wprowadzenie drugiego piętra w drzewostanie, dolesienie luk powstałych w wyniku procesu chorobowego, zróżnicowanie struktury drzewostanu, założenie remizy, czyszczenie późne czy zabiegi ochronne przed zwierzyną.

Gdzie składać wnioski?

Wnioski przyjmuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Szczegóły dotyczące sposobów składania wniosków i regulaminu naboru dostępne są na stronie internetowej Agencji. Dodajmy, że środki na inwestycje w ekosystemy leśne, rozpoczęcie działalności rolniczej i restrukturyzację małych gospodarstw finansowane jest ze środków UE w ramach PROW 2014-2020.

Premie dla młodych i restrukturyzacja 

Przypominamy też, że do 30 czerwca br. trwają nabory wniosków na Premie dla młodych rolników i na rozpoczęcie działalności gospodarczej na rzecz rozwoju małych gospodarstw w ramach PROW, o czym pisaliśmy już szerzej w artykule pt.: „Premie dla młodych rolników i restrukturyzacja (publ. 22 maja br. pod linkiem: https://agroprofil.pl/aktualnosci/premie-dla-mlodych-i-restrukturyzacja/).

Źródło: ARiMR 
Foto: Pixabay 

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x