czwartek, 30 listopada, 2023
spot_img

ASF w województwie łódzkim. Czy strategia ministra się sprawdzi?

spot_img

W związku z potwierdzeniem przez Państwowy Instytut  Weterynaryjny – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach informacji o dwóch dodatnich wynikach badań laboratoryjnych potwierdzających wystąpienie ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF), w województwie łódzkim, na polecenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorza Pudy Inspekcja Weterynaryjna podjęła w tym rejonie natychmiastowe działania.

Bojowy chrzest strategii?

Działania te, jak zapewnia MRiRW, wpisują się w nową strategię zwalczania ASF w Polsce. 
Nowy typ działań ma się opierać na szybkości wykrywania i zwalczania ognisk chorób zwierząt. 

W związku z tym wczoraj 21 czerwca 2021 r., w Łodzi odbyło się posiedzenie miejscowego Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego pod przewodnictwem Wojewody Łódzkiego Tobiasza Bocheńskiego i z udziałem Głównego Lekarza Weterynarii dr. Mirosława Welza. Podczas spotkania podjęto decyzje o:

  1. Bezzwłocznej identyfikacji wszystkich gospodarstw kontaktowych związanych ze stwierdzonym zakażeniem ASF.
  2. W zidentyfikowanych gospodarstwach, a w szczególności w tych położonych w promieniu do 1 km. wokół ognisk, mają być wdrożone wszystkie procedury przewidziane przepisami dotyczącym zwalczania ASF. 
  3. Kolejny krok to wzmożenie monitoringu czynnego i biernego ASF, w tym zorganizowanie zaplanowanych na dużą skalę akcji poszukiwania padłych dzików oraz badania wszystkich dzików pozyskanych w polowaniach i odstrzale sanitarnym.
  4. Następny element to zarządzanie infrastrukturą, w tym dezynfekcja lub czasowe zamknięcie odcinków dróg, w celu redukcji ryzyka dalszego przeniesienia wirusa.
  5. Podjęto też decyzję o kontynuacji akcji informacyjnych i szkoleń dla hodowców świń w zakresie przestrzegania bioasekuracji gospodarstw.

Jaka jest sytuacja? 

W dniach 19-20 czerwca 2021 r. Główny Lekarz Weterynarii otrzymał z Państwowego Instytutu  Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach informację o dwóch dodatnich wynikach badań laboratoryjnych potwierdzających wystąpienie ognisk afrykańskiego pomoru świń w województwie łódzkim, w powiatach łódzkim wschodnim w miejscowości Kruszów w gminie Tuszyn oraz wieruszowskim, w miejscowości Świątkowice, w gminie Lututów. Były to odpowiednio 3 i 4 ogniska ASF w bieżącym roku w Polsce, w gospodarstwach utrzymujących odpowiednio 150 i 40 świń.

Świątkowice były pierwsze 

W efekcie Inspekcja Weterynaryjna natychmiast wdrożyła wymagane procedury zwalczania ASF. W tym, w ciągu 24 godzin, przeprowadzono likwidację zwierząt z zakażonych stad oraz przekazano ich zwłoki do unieszkodliwienia. Podjęto też czynności w zakresie wstępnego czyszczenia i dezynfekcji gospodarstw oraz ich otoczenia. Jak zapewnia GLW, dzięki szybkim ustaleniom dochodzenia epizootycznego potwierdzono, że ognisko w Świątkowicach było pierwotnym dla ogniska w miejscowości Kruszów, a wirus przeniesiono poprzez zakup zakażonych świń. Ustalono także 3 kolejne gospodarstwa kontaktowe: 2 w województwie łódzkim i 1 w wielkopolskim. 

Osłaniają powiat piotrkowski!

Służby weterynaryjne pobrały też próbki do badań laboratoryjnych dla potwierdzenia kolejnych ognisk choroby. Jak informuje Ministerstwo Rolnictwa wszystkie te czynności podjęto w ciągu 48 godzin od wykrycia pierwszego z ognisk ASF w województwie łódzkim, co daje szansę na zatrzymanie transmisji choroby i przecięcie łańcucha epizootycznego jej dalszego szerzenia. W szczególności dla przeniesienia wirusa na powiat piotrkowski, o czyli jednostkę terytorialną o jednym z najwyższych wskaźników pogłowia trzody chlewnej w kraju.

Źródło: MRiRW
Foto: Pixabay

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x