środa, 24 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Rolnicy dołączają do wznowionej w Dorohusku blokady przejścia granicznego

spot_img

Przewoźnicy ponownie protestują przed polskim przejściem granicznym w Dorohusku na granicy z Ukrainą. Tym razem jednak dołączają do nich rolnicy. Zdaniem protestujących, jeśli ich żądania nie zostaną spełnione, będą blokować granicę do wiosny.

„Protestujemy od 43 dni. To jeden z najdłuższych protestów w Polsce ostatnich lat, który pokazuje niekompetencję obecnego rządu. Czekamy na konkrety. Gdy będzie tak potrzeba, gdy nie będzie efektów działania, będziemy na granicy do 8 marca” – powiedziała na antenie RMF FM i RMF24 Edyta Ozygala, liderka protestu przewoźników na przejściu granicznym w Dorohusku.

Zaprzestaną akcji dopiero, gdy otrzymają konkretną informację o spełnieniu żądań

Jak informuje RMF24, protestujący pozwolą na przejazd trzech ciężarówek na godzinę. Transport humanitarny zostanie dopuszczony, ale te ciężarówki będą sprawdzane przez służby celne, skarbowe, straż graniczną i policję. Dopiero po takiej kontroli dokumentów pojazd będzie mógł zostać uznany za pojazd humanitarny.

Przejazd samochodów osobowych i autobusów pozostaje bez zmian.

Tym razem ciężarówki protestujących nie zostaną wpuszczone na teren demonstracji. Protestujący mogą zabrać ze sobą wyłącznie namioty, przyczepy kempingowe i samochody osobowe.

Do przewoźników dołączają rolnicy

Jest to protest łączony, mają się dołączyć do nas rolnicy. Już nie tylko w Medyce, ale też w Dorohusku – mówi w Rozmowie w południe w RMF FM i Radiu RMF24 przewodnicząca protestu.

Wśród żądań przyłączających się do protestu polskich rolników jest zakaz importu cukru z Ukrainy, natychmiastowe i bezpośrednie dopłaty dla rolników, rekompensaty pieniężne dla producentów kukurydzy itp.

Protest został wznowiony, ponieważ w ubiegły piątek Sąd Okręgowy w Lublinie uchylił decyzję wójta Dorohuska zakazującą blokowania przez polskich przewoźników drogi w pobliżu granicy polsko-ukraińskiej.

Wstępne rozmowy z nowym ministrem infrastruktury uznane zostały za konstruktywne

Nowy minister infrastruktury Dariusz Klimczak spotkał się w zeszłym tygodniu z polskimi protestującymi w Lublinie. Po tym spotkaniu minister zaznaczył, że będzie działał w oparciu o zasadę poszanowania umowy UE-Ukraina, chęć pomocy Ukrainie, ale także chęć uwzględnienia interesów polskich przedsiębiorców. Według niego w najbliższej przyszłości planuje spotkać się z kolegami z Ukrainy, a także z innych krajów graniczących z Ukrainą, w szczególności ze Słowacji i Węgier.

Po spotkaniu z ministrem protestujący stwierdzili, że choć rozmowa była konstruktywna, nie mają zamiaru przerywać protestu do czasu znalezienia akceptowalnego dla nich rozwiązania.

Źródło: RMF24, ukrinform

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x