poniedziałek, 4 marca, 2024
spot_img

Wszystkie postulaty rolników zostaną zrealizowane! Jest odpowiedź MRiRW

spot_img

Protestujący w Medyce rolnicy mieli szereg postulatów, z których trzy były dla nich kluczowe. Te kluczowe żądania przekazali nowej, obecnie już byłej minister rolnictwa, Annie Gembickiej Wśród postulatów znajdowały się prośby o zwiększenie dopłat do uprawy kukurydzy, wydłużenie okresu obowiązywania tzw. kredytów płynnościowych oraz utrzymanie stawek podatku rolnego na poziomie obowiązującym w bieżącym roku. Dziś rolnicy otrzymali oficjalną odpowiedź z ministerstwa

MRiRW zgodziło się na postulaty rolników

Do rozpatrzenia przez Radę Ministrów przedłożony został projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, w którym przewiduje się m.in.:

  • wydłużenie do 30 czerwca 2024 r. terminu udzielania kredytów „płynnościowych” dla producentów rolnych oraz kredytów „skupowych”, uruchomienie pomocy dla producentów kukurydzy.

Pomoc dla producentów kukurydzy

W przedłożonym Radzie Ministrów projekcie proponuje się aby stawka pomocy dla producentów kukurydzy była zróżnicowana i wynosiła:

1) 1000 zł na 1 ha powierzchni upraw kukurydzy, z wyłączeniem kukurydzy na kiszonkę, położonych w województwie lubelskim i podkarpackim;

2) 700 zł na 1 ha powierzchni upraw kukurydzy, z wyłączeniem kukurydzy na kiszonkę położonych w województwie małopolskim, mazowieckim, świętokrzyskim i podlaskim;

3) 500 zł na 1 ha powierzchni upraw kukurydzy, z wyłączeniem kukurydzy na kiszonkę, położonych w pozostałych województwach.

Więcej czasu i większy limit na kredyty płynnościowe

Dodatkowo wraz z wydłużeniem okresu spłaty kredytów „płynnościowych” dla producentów rolnych planowane jest podwyższenie o 2,5 mld zł tj. do 12,5 mld zł limitu akcji kredytowej dla tych kredytów. Należy zauważyć, że w ramach obecnie obowiązującego limitu akcji kredytowej w wysokości 10 mld zł banki dotychczas udzieliły 67.657 kredytów na kwotę około 8,4 mld zł.

Podatek rolny nie będzie wyższy

Niezależnie od powyższego opracowany został projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym. W projekcie tym proponuje się, aby podatek rolny za 2024 r. był obliczany według średnich cen skupu żyta za 11 kwartałów poprzedzających ostatni kwartał 2022 r.

Uczestnicy protestu poinformowali, że pozostaną na miejscu, dopóki wnioskowane postulaty nie zostaną zaakceptowane przez radę Ministrów. Jutro prawdopodobnie spotkają się z nowym Ministrem Rolnictwa Czesławem Siekierskim. O rozwoju wydarzeń będziemy informować na bieżąco.

spot_img

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x