poniedziałek, 4 marca, 2024
spot_img

Wicepremier rolnictwa o proteście rolników: Postulaty zostaną zrealizowane

spot_img

W ostatnich dniach media obiegła informacja o porozumieniu między Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi a przedstawicielami stowarzyszenia „Oszukana wieś”. W internetowej części Porannej rozmowy w RMF FM, Robert Mazurek rozmawiał z wiceministrem rolnictwa i rozwoju wsi, Stefanem Krajewskim, aby bliżej przyjrzeć się tym doniosłym ustaleniom.

Rolnicy otrzymają to, czego oczekują

W sobotę doszło do zawarcia porozumienia, które obejmuje kilka kluczowych postulatów stowarzyszenia „Oszukana wieś”. Zdaniem Stefana Krajewskiego, postulaty te zostaną zrealizowane. W ramach porozumienia, resort rolnictwa zobowiązał się do uruchomienia dopłat do kukurydzy w wysokości 1 miliona złotych, zwiększenia akcji kredytowej dla kredytów płynnościowych o kwotę 2,5 miliarda złotych oraz utrzymania wysokości podatku rolnego na poziomie z 2023 roku. Istotne jest, że środki finansowe na realizację tych postulatów zostały zapisane w budżecie.

W trakcie rozmowy, Stefan Krajewski podkreślił także swoje zaangażowanie w równoważenie unijnych dopłat dla polskich rolników. 

Zmiany w ustawie o ochronie zwierząt. Będzie nowa 5 dla zwierząt?

Kolejnym tematem poruszanym w rozmowie były planowane zmiany w ustawie o ochronie zwierząt, zapowiedziane przez Katarzynę Piekarską z Koalicji Obywatelskiej. Stefan Krajewski poparł wprowadzenie zakazu trzymania psów na uwięzi, zaznaczając, że zwierzęta powinny żyć w warunkach minimalizujących ich cierpienie.

Jednak wiceszef MRiRW wyraził sceptycyzm wobec pewnych propozycji, takich jak zakaz występów zwierząt w cyrkach czy zakaz sprzedaży żywych karpi. Krajewski argumentował, że miejsca takie jak ogród zoologiczny czy cyrk pozwalają dzieciom zobaczyć zwierzęta na żywo, co może mieć wartość edukacyjną. Co więcej, podkreślił, że zakaz sprzedaży żywych karpi nie jest priorytetem, dając przykład wyboru w kwestii zakupu „żywej kury na rosół”.

źródło: RMF FM

spot_img

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x