czwartek, 18 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Polski rząd jest bliski rozwiązania kwestii blokady granicy z Ukrainą?

spot_img

Polski rząd jest coraz bliżej zakończenia blokady przez kierowców ciężarówek kilku punktów na granicy z Ukrainą – powiedział o tym premier Donald Tusk w czasie środowej konferencji prasowej.

Jesteśmy bliscy przekonania, że nasze działania mogą przynieść rezultaty zarówno podczas negocjacji w Kijowie, jak i w Brukseli. Nie sądzę, że osiągniemy maksimum, jakiego oczekują kierowcy ciężarówek, ale wydaje się, że to, co da się osiągnąć, pozwoli nam rozładować emocje i być może usunąć blokady na granicy” – powiedział premier.

Donald Tusk zauważył także, że obecne zasady dotyczące zezwoleń będą obowiązywać do czerwca przyszłego roku i jest mało prawdopodobne, aby wcześniej uległy one zmianie. Jednak według niego „na poziomie operacyjnym” można znaleźć inne rozwiązania.

Premier zauważył, że „udało się rozładować emocje polskich rolników na granicy„. Zastrzegł, że „to nie jest jeszcze finał„.

Od 6 listopada trwa protest przewoźników, którzy nie przepuszczają na bieżąco aut ciężarowych na przejściach m.in. w Korczowej i Dorohusku (woj. lubelskie). Przepuszczają jedynie autokary, transporty z żywnością, pomocą humanitarną i paliwami.

Protestujący domagają się m.in. wprowadzenia zezwoleń komercyjnych dla firm ukraińskich na przewóz rzeczy, z wyłączeniem pomocy humanitarnej i zaopatrzenia dla wojska ukraińskiego; zawieszenia licencji dla firm, które powstały po wybuchu wojny na Ukrainie i przeprowadzenie ich kontroli. Jest też postulat dotyczący likwidacji tzw. elektronicznej kolejki po stronie ukraińskiej.

Źródło: apk-inform, portalsamorządowy

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x