środa, 24 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Panamski statek zderzył się z miną na Morzu Czarnym

spot_img

Według ukraińskich sił zbrojnych cywilny statek pod banderą panamską uderzył w środę w rosyjską minę na Morzu Czarnym. Wybuch ranił dwóch członków załogi.

Statek płynął po ukraińskie zboże

Masowiec płynął w celu do załadunku zboża w porcie nad Dunajem, kiedy uderzył w minę – podają urzędnicy w mediach społecznościowych.

Jeden z rannych marynarzy został przetransportowany do szpitala w obwodzie odeskim. Kapitan skierował masowiec na mieliznę, by uniknąć zatonięcia.

Korytarz humanitarny zastąpił umowę zbożową

Statki płyną przez Morze Czarne do portów na Ukrainie po utworzeniu tzw. korytarza humanitarnego. Siły zbrojne w dalszym ciągu zapewniają bezpieczeństwo żeglugi cywilnej w warunkach gęstego zaminowania morza przez wroga.Sztormowa pogoda często zwiększa zagrożenie.

Warto przypomnieć, że Rosja opuściła w lipcu Czarnomorską Inicjatywę Zbożową – porozumienie, które umożliwiło statkom przewożącym produkty rolne bez ryzyka ataku – i zagroziła atakami na statki płynące do i z ukraińskich portów.

W ciągu ostatnich czterech miesięcy siły ukraińskie zniszczyły 20% rosyjskiej floty czarnomorskiej, umożliwiając wytyczenie nowego szlaku przez Morze Czarne.

Francja wspiera Ukrainę

Tymczasem Francja wysłała na Ukrainę statek pilotażowy Pilotine XIV w ramach wsparcia dla ogarniętego wojną kraju, poinformował w mediach społecznościowych Oleksandr Kubrakow, szef infrastruktury Ukrainy. Statek znajduje się obecnie w porcie na Dunaju.

„Obecnie na (ukraińskim) odcinku Dunaju pracuje osiem statków pilotowych” – napisał Kubrakow. „Jednak wielkość ruchu towarowego w naddunajskich portach stale rośnie. Nowy kuter pomoże zwiększyć obroty floty i zminimalizować przestoje statków”.

Źródło: https://t.me/SJTF_Odes/4559

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x