środa, 17 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Projekt przedłużenia importu zbóż z Ukrainy bez cła budzi obawy polskich rolników – KRIR apeluje do rządu o zdecydowane stanowisko

spot_img

Na początku lutego pisaliśmy o poważnych konsekwencjach, jakie doświadczają polscy rolnicy w wyniku wprowadzenia przez Ukrainę zboża bez cła. Niestety, sytuacja ta mogłaby się jeszcze pogorszyć, ponieważ Przewodnicząca Komisji Europejskiej zaproponowała przedłużenie importu zbóż bez cła z Ukrainy na kolejny rok. Teraz już jest pewne – na stronach Komisji Europejskiej pojawił się projekt rozporządzenia Parlamentu Europejskiego, które ma na celu zniesienie cła na produkty rolne sprowadzane z Ukrainy na kolejny rok. Decyzja ta wywołała zdecydowaną reakcję ze strony Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych, który w dniu 27 marca 2023 r. wystąpił do Premiera Mateusza Morawieckiego oraz Wicepremiera Henryka Kowalczyka, aby Polski Rząd zajął zdecydowane stanowisko w obronie polskich rolników.

Przewodnicząca KE: Chcemy przedłużyć import zbóż bez ceł z Ukrainy na kolejny rok

KE proponuje przedłużenie braku cła dla importu z Ukrainy o rok

Dzisiaj polscy rolnicy walczą o swoje prawa, godność i przetrwanie. Wprowadzenie zboża bez cła spowodowało zalewanie polskich skupów. Ci, którzy ponieśli duże koszty, aby zabezpieczyć bezpieczeństwo żywnościowe kraju, zostali sami z zbożem o dramatycznie obniżonej wartości. Tymczasem Komisja Europejska jednak nie widzi problemu.

“W zeszłym roku anulowaliśmy wszystkie cła i kontyngenty na towary z Ukrainy. To był wielki sukces… Dziś mogę ogłosić, że zaproponujemy przedłużenie tej umowy handlowej na kolejny rok” – mówiła w lutym przewodnicząca KE na konferencji prasowej z premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem.

KRIR: ciężary takiego wsparcia nie mogą zostać wprost przeniesione tylko na rolników 

KRIR apelując do Premiera, zaznaczyła, że rozumie konieczność wspierania Ukrainy, natomiast ciężary takiego wsparcia nie mogą zostać wprost przeniesione tylko na rolników poprzez tak znaczący spadek cen skupu zbóż, rzepaku i kukurydzy, jaki przeżywamy w obecnym czasie.

Konieczna jest ocena skutków, mechanizmy rekompensat dla polskich rolników i regulacja kwestii tranzytu

KRIR zwraca uwagę na konieczność uzupełnienia oceny skutków przedłużenia okresu braku ceł na polskie rolnictwo i gospodarstwa rolne oraz na wprowadzenie mechanizmów rekompensat dla polskich rolników, którzy poniosą straty. Ponadto, w projekcie rozporządzenia powinny zostać uwzględnione mechanizmy faktycznego tranzytu płodów rolnych z Ukrainy poza obszar UE, w sposób, który nie wpłynie na ceny skupu w krajach UE graniczących z Ukrainą. Samorząd rolniczy apeluje także o regulację kwestii związanych z napływem zboża technicznego na obszar celny UE, w tym nakładanie kar na podmioty handlujące nieprawidłowym zbożem oraz o wskazanie mechanizmów i źródeł ich finansowania, umożliwiających lepszą kontrolę fitosanitarną napływających do Polski płodów rolnych z Ukrainy. W tym celu, Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się także do Przewodniczących Sejmowej i Senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Komisarza ds. Rolnictwa Unii Europejskiej Janusza Wojciechowskiego oraz europosłów z prośbą o uwzględnienie uwag polskiego samorządu rolniczego i wprowadzenie odpowiednich zmian do projektowanego rozporządzenia.

źródło: https://en.interfax.com.ua, KRIR

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Bolo
Bolo
1 rok temu

Pomyślałaś o krajach na wschodniej ścianie Unii wyrachowana Niemko?

Polka
Polka
1 rok temu

To nie jest rząd,to są sprzedajne pasożyty,które żerują tam gdzie można napchać kieszenie.Maja w d….Nas obywateli,Nas przedsiębiorców.Oszukali wszystkich i małego tego,pod przykrywka pomocy karmią nas śmieciem sprowadzonym z Ukrainy,ale to nie Ukraina zarabia tylko wielkie korpo zachodnich Państw.Ja się pytam kto w tej sytuacji jest większym debilem????Zlodzieje,oszusci,pasozyty.Wstyd mi za tą bandę degeneratów co się śmie nazywać Polskim rządzącym!!!!Polske sprzedali,została tylko w nazwie Polska nasza Polska.Bandyci!!!

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

2
0
Would love your thoughts, please comment.x