sobota, 2 grudnia, 2023
spot_img

“Polski Ład dla rolnictwa”. PiS zaprezentował 7 zmian dla polskiej wsi

W sobotę 9 października w Przysusze zaprezentowano Nowy Ład dla polskiej wsi. W wydarzeniu wzięli udział między innymi premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Jarosław Kaczyński, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda oraz komisarza UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski.

7 kluczowych zmian 

Nowy program przygotowany z myślą o wsi i rolnikach zakłada istotne zmiany. Są to:

1.      Dopłaty powyżej średniej unijnej dla małych i średnich gospodarstw

2.      Przejście na emeryturę rolniczą bez konieczności przekazania gospodarstwa

3.      Nowy system ubezpieczeń upraw dla rolników

4.      15 tys. zł na budowę zbiornika retencyjnego w gospodarstwie

5.      Bezpłatne miejsca do handlu rolniczego w miastach

6.   4,5 miliarda złotych na odbudowę polskiego przetwórstwa oraz sprzedaż i produkcję żywności w gospodarstwie rolnym

7.     Więcej pieniędzy na walkę z ASF i odbudowa produkcji trzody chlewnej

Kraina mlekiem i miodem płynąca?

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński podczas prezentacji podkreślił, że jako ugrupowanie polityczne mogą z dumą siebie nazwać reprezentantami polskiej wsi. Nad wyraz brzmi to ironiczne, szczególnie biorąc pod uwagę, że premier Polski nie jest w stanie odpowiedzieć na proste pytanie, ile kosztuje obecnie chleb. Uwzględniając nieudolne wykonywanie obowiązków ministra Grzegorza Pudy ukazuje się nam przed oczami satyryczny obraz postrzegania polskiej wsi przez rządzących.

W trakcie wystąpienia Kaczyński zapowiedział również odbudowę pogłowia trzody chlewnej oraz walkę z ASF. Zaznaczył przy tym, że w Sejmie znajduje się nowy projekt ustawy o prawie łowieckim, który powinien przyczynić się do skuteczniejszej walki z populacją dzików, a także ułatwić rolnikom uzyskiwanie odszkodowań za szkody łowieckie. 

Premier Mateusz Morawiecki natomiast zapewnił, że każdy rolnik, który będzie się chciał ubezpieczyć dostanie dopłatę od państwa w maksymalnej, możliwej wysokości, na jaką pozwala prawo unijne. Premier przypomniał także, że w ramach nowych rozwiązań rolnik przechodząc na emeryturę nie będzie musiał zbywać gospodarstwa.

– W ramach tych zmian, które przedstawiamy likwidujemy też obowiązek uzyskania pozwoleń na budowę obiektów gospodarskich do 300 m2 – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

Rolnik sprzeda swoje produkty w Internecie

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda stwierdził, że problemy na polskiej wsi można podzielić na dwa główne problemy – mała opłacalność i duża liczba pośredników. Zapowiedział, że w ramach Polskiego Ładu rolnicy będą mieli szersze możliwości zbytu swoich produktów m.in. w Internecie, na darmowych targowiskach lub też w ramach regionalnych centrów sprzedaży. Będą też ułatwienia w zakresie magazynowania wytworzonych w gospodarstwie produktów. Kolejnym ułatwieniem będzie agroport, nad którym nadzór będzie miał resort rolnictwa. Minister powiedział ponadto o przygotowywanych zmianach legislacyjnych, które zabezpieczą produkcję rolną i możliwość wykonywania prac polowych w różnych porach dnia i nocy. Projektowane wsparcie ma także uwzględniać rozwój edukacji na obszarach wiejskich.

Do programu przystąpi tylko ten co chce

Komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski podkreślił, że polskie propozycje zaprezentowane w Polskim Ładzie dla polskiej wsi bardzo dobrze wpisują się w kierunek zmian zaproponowanych w Unii Europejskiej. Zwrócił uwagę, że właśnie takie rolnictwo, jakie jest w okolicach Przysuchy jest rolnictwem rozwijającym się w zgodzie z naturą.

– Wszystko co proponujemy to dobrowolne programy. Nikt nikogo do niczego nie będzie zmuszał – zapewnił komisarz Janusz Wojciechowski w kontekście unijnego Zielonego Ładu.

Komisarz przyznał, także, że do tej pory wieś była dyskryminowana, ale w nowej perspektywie to się zmieni i będzie ściśle monitorowane.Zapewnił przy tym, że czyni wszystko co możliwe, aby wszystkie kraje były traktowane równo i sprawiedliwie, zgodnie z traktatowymi zapisami.

“Realizacja wszystkich przedstawionych dziś działań przybliża nas do głównego celu jakim jest wyrównanie poziomów życia na wsi i w mieście, aby miejsce zamieszkania nie było barierą do realizowania własnych zamierzeń i osobistej drogi rozwoju.” – podsumował.

Postanowienia te brzmią obiecująco, jednak zaufanie rolników, którzy wiele razy zostali pozostawieni sami sobie, szczególnie w ostatnich kilkunastu miesiącach zostało zachwiane i zdaniem większości program pt.: “Polski Lad dla polskiej wsi” jest niczym innym jak kielbasą wyborcza.  Czas pokaże ile prawdy było w obietnicach partii PiS.

źródło: MRiRW
Zdj:mrirw

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x