wtorek, 16 lipca, 2024
spot_img

Niemiecki rynek mleka powoli wstaje z kolan

spot_img

Czy impas na rynku mleka będzie dalej trwał? Ciekawie rysuje się sytuacją u naszych sąsiadów. W październiku wiele mleczarni, zwłaszcza te z północnych Niemiec, zaskoczyło hodowców bydła mlecznego podnosząc ceny wypłat nawet o 5 centów. Zagraniczne media opisują, że finansowa sytuacja na rynku mleka niemieckiego stale się poprawia, a wartość surowcowa mleka wzrosła o 4 centy, osiągając 43 centy w listopadzie.  Jak jest naprawdę?

Powolny, ale widoczny trend wzrostowy

Zagłębiając się w analizę, widzimy, że choć niektóre mleczarnie na północy wciąż nie osiągnęły poziomu 40 centów za litr, to ogólny trend wzrostowy jest wyraźny. W listopadzie rynek wskazał na wartość surowca na poziomie 43 centów, co stanowi wzrost o 4 centy w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Również na południu Niemiec ceny mleka przewyższają 40 centów w większości mleczarni, chociaż tempo wzrostu jest nieco wolniejsze.

Należy jednak zwrócić uwagę na pewne czynniki wpływające na rynkową równowagę. Na południu kraju zauważalna jest ograniczona podaż surowców, co potwierdza 1,4% spadek podaży mleka pod koniec listopada w porównaniu do roku poprzedniego. Kluczowym punktem, który może wpłynąć na dalszy rozwój cen mleka, będzie świąteczny biznes mleczarni oraz perspektywy na pierwszy kwartał 2024 roku.

Przedświąteczny biznes nabiera tempa

Na południu Niemiec, prawdopodobnie osiągnięto sezonowy niski punkt dostawy mleka. Pierwsze mleczarnie zgłaszają niewielkie wzrosty, a przedświąteczny biznes nabiera tempa dla wszystkich grup produktów. Rynek jest obecnie nieco bardziej ostrożny w swojej ocenie niż w połowie listopada, a wartość mleka na giełdzie wydaje się stabilizować, z grudniową ceną wynoszącą 43,4 centa. Prognozy do kwietnia 2024 roku sugerują powolny wzrost do 45,3 centa. 

Podsumowując, mimo pewnej ostrożności na giełdzie, sytuacja na rynku mleka w Niemczech wydaje się stabilna, zarówno pod względem cen, jak i popytu na produkty mleczne. Wzrosty cen i rosnąca sprzedaż świadczą o ożywieniu w sektorze, co może być obiecującym sygnałem dla producentów i hodowców bydła mlecznego również i w Polsce. Czy impas na rynku mleka będzie trwał dalej? Tylko czas pokaże, czy obserwowane trendy utrzymają się w kolejnych miesiącach i czy będą miały one realne przełożenie na sytuację w naszym kraju.

źródło: agrarheute

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x