wtorek, 16 lipca, 2024
spot_img

Bułgaria zniosła zakaz importu ukraińskich towarów rolnych

spot_img

Od 1 grudnia Bułgaria zniosła zakaz importu pszenicy, kukurydzy, nasion rzepaku i słonecznika z Ukrainy – poinformowała służba prasowa Ministerstwa Rolnictwa tego kraju.

Ministerstwo Rolnictwa Bułgarii, zgodnie z warunkami memorandum zawartego przez rząd i Komitet Inicjatywny rolników, którzy uczestniczyli w protestach, dotrzymało do 30 listopada obietnicy ograniczenia importu produktów rolnych w maksymalnym stopniu jest to możliwe” – podało ministerstwo.

Podczas zeszłotygodniowego spotkania ministra polityki rolnej Ukrainy i jego bułgarskiego odpowiednika uzgodniono warunki stosowania systemu licencyjnego na eksport nasion słonecznika, rzepaku, kukurydzy i pszenicy.

Po wznowieniu dostaw obie strony będą uważnie monitorować, czy nie występują zakłócenia na rynku i szkody dla interesów bułgarskich producentów, przetwórców i konsumentów.

Masowy import z Ukrainy spowodował kryzys na unijnym rynku zbóż

Należy przypomnieć, że 15 września wygasł wprowadzony przez Komisję Europejską czasowy zakaz importu ukraińskich nasion kukurydzy, pszenicy, rzepaku i słonecznika do krajów sąsiadujących z Ukrainą, czyli do Polski, Bułgarii, Rumunii, Węgier i Słowacji. Zakaz wprowadzono pod naciskiem protestów rolników z wymienionych krajów, którzy obwiniają napływ ukraińskich zbóż za spadek cen na rynkach lokalnych.

Trzeba mieć świadomość, że Bułgaria jest dużym eksporterem zbóż, czemu sprzyja położenie w basenie Morza Śródziemnego.

Unijni eksporterzy zbóż

Mimo braku ograniczeń na szczeblu unijnym Polska, Węgry i Słowacja w dalszym ciągu utrzymują zakaz importu ukraińskiego zboża i innych towarów rolnych.

Źródło: Ministerstwo Rolnictwa Bułgarii, KE

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x