czwartek, 18 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Poprawiły się prognozy zbiorów w Australii i Kanadzie

spot_img

Tegoroczna produkcja rolna w Kanadzie, a zwłaszcza w Australii ucierpiała z powodu suszy w okresie wegetacji. Jednak opublikowane właśnie dane pokazują, że w obu krajach straty w plonach są mniejsze niż wcześniej oczekiwano. Najnowsza korekta w górę oficjalnych prognoz zbiorów zbóż i canoli u dwóch dużych producentów zwiększa globalną dostępność w porównaniu z poprzednimi oczekiwaniami, co może wywierać presję na ceny.

Opublikowane dane zapewne skłonią Amerykański Departament Rolnictwa (USDA) do poprawienia globalnych bilansów pszenicy i rzepaku już w grudniowych prognozach.

Warto zwrócić uwagę, że Australia i Kanada odpowiadać mają w tym sezonie za 20% globalnego eksportu pszenicy w porównaniu do 26% w sezonie 2022/23 .

Lepsze prognozy produkcji w Kanadzie

Stat Can (odpowiednik naszego GUS) zaktualizował na początku grudnia swoje statystyki kanadyjskiej produkcji zbóż i rzepaku.

W stosunku do prognozy wrześniowej zbiory głównych upraw zdecydowanie wzrosły, chociaż nadal są niższe niż rok wcześniej.

Zbiory zbóż i rzepaku w Kanadzie

Więcej niż rok temu zebrano ziarna kukurydzy, w przypadku której prognoza opiewa na rekordowe 15,1 mln ton.

Poprawiały się perspektywy zbiorów w Australii

Z powodu El-Nino produkcja zbóż i rzepaku w Australii załamie się w tym sezonie po kilku rekordowych latach. Jednak najnowsze oficjalne prognozy są nieco lepsze.

W poniedziałkowym (04.12.2023) raporcie australijski ABARES prognozuje, że krajowa produkcja pszenicy w sezonie 2023/2024 wyniesie 25,5 mln ton. Oczekiwany wynik jest o 0,1 mln ton lepszy w stosunku do prognozy z września.

Produkcja jęczmienia szacowana jest teraz na 10,8 mln ton (+0,3 mln ton od września).

Spora korekta w górę dotyczy też rzepaku. Obecna prognoza wzrosła z 5,15 do 5,52 mln ton.

Nawet po ostatniej korekcie w górę, w skali roku australijska produkcja zbóż i canoli obniży się o kilkadziesiąt procent.

Prognozy produkcji zbóż i canoli w Australii

Źródło: SatCan, ABARES, ahdb

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x