czwartek, 13 czerwca, 2024
spot_img

Ceny nawozów: Będzie taniej?

spot_img

Ostatnie miesiące przyniosły zmiany na światowym rynku nawozów, szczególnie w kontekście cen mocznika, które uległy spadkowi, osiągając nowe minima. To zjawisko ma globalne konsekwencje, wpływając zarówno na producentów, jak i konsumentów na różnych kontynentach. W Europie zamykają się niektóre fabryki nawozów, stawiając przed sektorem wyzwania strukturalne i ekonomiczne. W tym samym czasie, handlowcy w regionie Bliskiego Wschodu cieszą się korzyściami z korzystnych dla nich warunków rynkowych.

Zauważalnie słaby popyt

Analitycy CRU podkreślają, że głównym czynnikiem skokowego spadku cen mocznika jest zauważalnie słaby popyt na ten istotny nawóz na światowym rynku. Konkurencyjne oferty pochodzące z Egiptu, zyskując na popularności, nie tylko zdeterminowały zamknięcie kilku fabryk nawozów w Europie, ale również wpłynęły na znaczące obniżenie cen w regionie. Dodatkowo, obserwatorzy rynku wskazują, że obfitujące opady deszczu we Francji, Wielkiej Brytanii i Niemczech mogą skłaniać rolników do opóźnienia terminów siewu zimowego, co dalej przyczynia się do ograniczenia zapotrzebowania na azotany. 

W Niemczech, rynek pozostaje niemal beztransakcyjny

Perspektywy rynku kontraktów terminowych na mocznik jednoznacznie wskazują na kontynuację trendu zniżkowego. W grudniu ceny kontraktów na mocznik z Bliskiego Wschodu gwałtownie spadły o prawie 50 USD/t w porównaniu do listopada, mimo że zazwyczaj ten okres charakteryzuje się wysokim popytem. Niepokojące obserwacje pochodzą także od francuskich handlarzy nawozami, którzy zauważają, że obecny spadek cen mocznika może jedynie stanowić preludium do potencjalnego gwałtownego wzrostu, gdy gospodarka ożyje. Co ciekawe, mimo spadku cen mocznika w Niemczech, rynek pozostaje niemal beztransakcyjny, a rolnicy uzależniają swoje decyzje zakupowe od oczekiwanych kolejnych spadków cen.

Ceny mocznika nadal będą spadać, ale istnieje ryzyko gwałtownego wzrostu w przyszłości

Przesłanie rynku jest jednoznaczne – ceny mocznika nadal będą spadać, przy czym istnieje ryzyko gwałtownego wzrostu w przyszłości. Obecnie sytuacja wskazuje na to, że najniższy poziom cen nie został jeszcze osiągnięty. Warto zauważyć, że cena innych nawozów, takich jak azotan amonu i fosforan dwuamonowy, również uległy zmianom. W kontekście tej zmienności, obserwacja nadchodzących wydarzeń staje się kluczowym elementem podejmowania strategicznych decyzji. 

źródło: agrarheute

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x