środa, 17 lipca, 2024
spot_img

Rosja jest czołowym dostawcą zbóż na unijny rynek

spot_img

W ciągu pierwszych pięciu miesięcy sezonu 2023/24 (lipiec-listopad) Rosja wysłała do krajów UE 2,23 mln ton zbóż i roślin strączkowych, czyli 2,3 razy więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku (968 tys. ton), – poinformował Interfax, powołując się na dane z monitoringu Rosyjskiej Unii Zbożowej.

Jak określiła Olena Tyurina, dyrektor działu analitycznego RZS, główne wolumeny rosyjskiego eksportu trafiły do pięciu krajów Unii Europejskiej.

Hiszpania i Włochy odpowiadają za 3/4 rosyjskich dostaw zbóż do UE

Liderem zakupów była Hiszpania, która była adresatem 40% dostaw zbóż. Przesyłki do tego kraju wzrosły 8,8-krotnie i wyniosły 850 tys. ton wobec 96 tys. ton w tym okresie w zeszłym sezonie.

Na Włochy przypadło 35% dostaw – odpowiednio 812 tys. ton wobec 105 tys. ton (wzrost 7,7-krotny). Podium zamyka Belgia z udziałem 17% – 198 tys. ton wobec 52 tys. ton (wzrost 3,7-krotny).

Na czwartym miejscu znajduje się Grecja, która zwiększyła zakupy 1,9-krotnie, do 160 tys. ton wobec 85 tys. ton. Następna jest Łotwa, która jednak ograniczyła zakupy do 105 tys. ton z 410 tys. ton rok wcześniej.

Według O. Tyuriny główną przyczyną takiego wzrostu dostaw na rynek europejski jest oferowanie rosyjskiego zboża i roślin strączkowych po niższej cenie.

„W okresie od 1 lipca do 1 grudnia obniżka ceny pszenicy rosyjskiej w stosunku do pszenicy europejskiej wyniosła 14 dolarów za tonę” – wyjaśniła analityk.

Źródła importu głównych zbóż do UE-27 w sezonie 2023/24 (do 03.12.2023):

Źródło: Interfax, KE

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x