poniedziałek, 4 marca, 2024
spot_img

FAO ponosi prognozę światowej produkcji zbóż

spot_img

Analitycy FAO oczekują, że światowa produkcja zbóż będzie o 0,9 proc. (25,9 mln ton) wyższa niż w roku ubiegłym i o 10,4 mln ton wyższa od poprzedniego rekordowego poziomu osiągniętego w 2021 r. Prognoza grudniowa jest o 3,6 mln ton wyższa od listopadowej w związku z lepszą produkcją pszenicy i częściowo zbóż paszowych.

Wzrosły prognozy zbiorów pszenicy

W tym miesiącu prognozę światowej produkcji pszenicy w 2023 roku podniesiono do 787 mln ton, o prawie 2 mln ton więcej niż miesiąc wcześniej, ale wciąż o 2,1 proc. poniżej poziomu w 2022 r. Wzrost w stosunku do poprzedniego miesiąca wynikał głównie z wyższych wolumenów produkcji w Federacji Rosyjskiej oraz Turcji, gdzie według najnowszych oficjalnych danych zbiory okazały się wyższe od wcześniej oczekiwanych. Jednocześnie nieznacznie obniżono prognozy wielkości produkcji w Argentynie i Brazylii, gdzie pod koniec sezonu wystąpiły niekorzystne warunki pogodowe.

Skorygowano w górę zbiory kukurydzy w USA, ale światowe zbiory zbóż paszowych prawie się nie zmieniły

W porównaniu do poprzedniego miesiąca prognoza wielkości produkcji zbóż paszowych na świecie w 2023 roku praktycznie się nie zmieniła i szacowana jest na 1511 mln ton, czyli o 3,6 proc. więcej niż w 2022 roku. Prognozę dotyczącą produkcji kukurydzy w Stanach Zjednoczonych znacznie skorygowano w górę w związku z wyższymi zbiorami, co zrównoważyło oczekiwane spadki produkcji kukurydzy w Unii Europejskiej, a także w Meksyku, gdzie sucha pogoda doprowadziła do strat w plonach na niektórych obszarach.

Lepsze niż w listopadzie prognozy dla ryżu

FAO podniosła swoją prognozę światowej produkcji ryżu w sezonie 2023/2024 o 0,9 mln ton w porównaniu z poziomem z listopada, ponieważ niekorzystne warunki pogodowe w Indonezji i Zjednoczonej Republice Tanzanii nie doprowadzą do ograniczenia na dużą skalę produkcji, jak wcześniej przewidywano. Uwzględniając rewizję w górę danych o przewidywanych zbiorach ryżu w Federacji Rosyjskiej, Wenezueli i Wietnamie, dokonaną ze względu na wzrost powierzchni upraw, wielkość jego produkcji na świecie może osiągnąć 524,9 mln ton (w przeliczeniu na ziarno obłuskane) był o 0,8 proc. wyższy od poziomu z sezonu 2022-2023.

Źródło: FAO

spot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x