poniedziałek, 4 marca, 2024
spot_img

Rolniku! Uzupełnij dane w IRZplus. Zostało niewiele czasu 

spot_img

W styczniu 2023 roku wszedł w życie nowy akt prawny, o identyfikacji i rejestracji zwierząt. Ustawa ta nakłada nowe obowiązki na właścicieli zwierząt, zwłaszcza na producentów rolnych, którzy starają się o przyznanie płatności w ramach Planu Strategicznego dla WPR 2023-2027. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) przypomina rolnikom, że kończy się czas na uzupełnienie danych, a brak dostarczenia niezbędnych informacji może skutkować brakiem przyznania płatności.

Kto musi zgłosić hodowle w IRZplus?

Do 6 stycznia 2024 r. rolnik ma za zadanie uzupełnić w aplikacji IRZplus:

  • „opis systemu utrzymywania bydła, owiec i kóz w siedzibie stada” w przypadku bydła, owiec i kóz;
  • oraz „opis modelu produkcji oraz systemu utrzymywania świń w siedzibie stada” w przypadku świń.

Ważna informacja Zgodnie z przepisami posiadacze świń muszą raz na sześć miesięcy przeprowadzić spis stada (nie później niż do końca czerwca i grudnia). Na przekazanie spisu jest 7 dni od jego sporządzenia. 

IRZplus – uzupełnianie danych

Uzupełnienia informacji w komputerowej bazie danych prowadzonej przez ARiMR można dokonać na dwa sposoby:

  • przez aplikację IRZplus, składając dokument Zgłoszenie działalności z zaznaczonym celem: „zgłoszenia zmiana danych” (w Podręczniku użytkownika aplikacji IRZ plus dostępnym w witrynie ARiMR pod adresem:  w rozdziale 5.1.1. Zgłoszenie działalności, opisano sposób uzupełnienia informacji o systemie utrzymania bydła, owiec, kóz i świń);
  • lub przez złożenie w biurze powiatowym Agencji papierowego dokumentu Wniosek o nadanie numeru działalności – formularz udostępniony jest na stronie internetowej Agencji.

Pod wyżej wymienionym adresem, zamieszczona jest także instrukcja wypełniania wniosku o nadanie numeru działalności. Formularz papierowy może być złożony przez posiadacza bydła, owcy, kozy lub świni, będącego podmiotem prowadzącym działalność o typie siedziba stada, w której prowadzi się: chów, hodowlę lub wypas zwierząt oraz dokonuje się uboju zwierząt pochodzących z innych siedzib stad w celu produkcji mięsa na użytek własny.

źródło: ARIMR

spot_img

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x