poniedziałek, 4 marca, 2024
spot_img

Ceny zbóż w kraju są poniżej oczekiwań producentów

spot_img

Koniec roku zbliża się szybkimi krokami, a w polityce światowej jest bardzo niestabilnie. Mimo to ceny zbóż na światowych rynkach utrzymują się na niskich poziomach.

Mocny złoty nie sprzyja podwyżkom cen zbóż

Dodatkowo mocna waluta powoduje, że ceny w kraju są dużo niższe niż wszyscy oczekiwali. W piątek (08.12.2023) oferowano za pszenicę konsumpcyjną 12,5% białka w portach maksymalnie 945 zł/t, a dla porównania 7-go września za taką pszenicę w portach można było otrzymać 1025 zł/t.

Spadki cen odnotowały wszystkie zboża i rzepak

Ceny aktualne w porównaniu do tych z września:

  • Pszenżyto: 700 zł/t / we wrześniu było 800-810 zł/t;
  • Żyto paszowe: 610 zł/t / we wrześniu było to 710 zł/t;
  • Rzepak: 1850-1870 zł/t / we wrześniu było to 1900-1940 zł/t.

Gorzej niż we wrześniu przedstawia się popyt na zboża. Najlepiej sprzedaje się pszenica i kukurydza. Terminy realizacji kontraktów w portach są jednak długie. Szybciej można sprzedać towar do naszych zachodnich sąsiadów, ale ceny są niższe od cen portowych.

Ceny transakcyjne zbóż:

Ceny za nowy zbiór są niewiele wyższe od obecnych

Wielu producentów nie decyduje nie na sprzedaż ziarna w aktualnej cenie, licząc że w nowym roku ceny zbóż i rzepaku wzrosną. Jednak ceny proponowane za zboża z nowego zbioru są nieco wyższe od tych obecnie obowiązujących.

Propozycja cen w portach polskich (dostawa VIII – X.2024):

Źródło: e-WGT / PHU Start

spot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x