piątek, 23 lutego, 2024

Im bliżej końca żniw kukurydzianych, tym cena coraz gorsza [CENY W SKUPACH 2023]

spot_img

Krajowy rynek zbożowy w dalszym ciągu operuje w warunkach mocno uszczuplonej podaży ziarna. Ziarna w kraju jest dużo, ale w dalszym ciągu zalega ono w magazynach u rolników, którzy w większości przypadków nie są zainteresowani jego sprzedażą po cenach oferowanych przez kupujących. – informuje Izba Zbożowo-Paszowa. Czy istnieje szansa na poprawę sytuacji w najbliższych miesiącach?

WIR: stawki od 300 do 330 zł/t za mokrą kukurydzę

Listopad zapowiada się jako okres, w którym możemy spodziewać się większej liczby ofert sprzedaży. Niemniej jednak, gwałtowny wzrost nie jest prawdopodobny, ze względu na trwające wypłaty zaliczek na dopłaty bezpośrednie, posiadane bazy magazynowe rolników i utrzymująco niskie ceny, które skutecznie zniechęcają producentów do natychmiastowej sprzedaży.

Jak informuje Izba Zbożowo-Paszowa, podaż kukurydzy suchej z wolnego rynku zaczyna maleć, gdyż w większości regionów zbiory mają się ku końcowi, a znaczna część producentów zdecydowała się na jej przechowanie. W zależności od regionu kraju, ceny oferowane przez firmy skupowe i przetwórców za kukurydzę mokrą (30% wilgotności) wynoszą 360-475 PLN/t, z dostawą. Zdecydowanie najniższe ceny notuje się na południu i południowym-wschodzie kraju, a najwyższe na północy i zachodzie. Z kolei, w zależności od regionu ceny oferowane za kukurydzę suchą wynoszą 650-740PLN/t z dostawą. 

Natomiast Wielkopolska Izba Rolnicza zwraca uwagę, że podmioty skupowe nie są zainteresowane jej zakupem od rolników – wprowadzane są także ograniczenia w skupie ziarna. Jak czytamy na stronie WIR, oferowane  ceny na rynku są horrendalnie niskie i kształtują się w przedziale od 300 do 330 zł/t za mokrą kukurydzę. 

Zdaniem organizacji rolniczych należy zadbać o kontynuację programu dopłat do upraw kukurydzy, który pozwoli zrekompensować rolnikom straty, wynikające z bardzo niskich cen.

Nadmiar zboża paszowego ciągnie stawki w dół

Niskie ceny nie ograniczają się jedynie do rynku kukurydzy. Sytuacja na rynku zbóż jest równie niezadowalająca, głównie z powodu nadmiaru zboża paszowego. Ceny oferowane przez krajowych przetwórców w różnych regionach kraju, uwzględniając stan na 3 listopada wyglądają następująco:

  • Pszenica konsumpcyjna (12.5/76/250): 850-950 PLN/t
  • Pszenica paszowa: 750-860 PLN/t
  • Żyto konsumpcyjne: 620-690 PLN/t
  • Żyto paszowe: 560-620 PLN/t
  • Pszenżyto: 690-780 PLN/t
  • Jęczmień paszowy: 740-810 PLN/t
  • Owies paszowy: 750-870 PLN/t
  • Kukurydza: 650-740 PLN/t
  • Kukurydza mokra (30% wilgotności): 360-475 PLN/t
  • Rzepak: 1750-1830 PLN/t

źródło: Izba Zbożowo-Paszowa

spot_img

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x